Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 26 marca 2015 r., sygn. IV SA/Po 1303/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Kręcichwost-Durchowska Sędziowie WSA Anna Jarosz WSA Tomasz Grossmann (spr.) Protokolant st.sekr.sąd. Krystyna Pietrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 marca 2015 r. sprawy ze skargi H. Z., T.Z. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia (...) r. nr (...) w przedmiocie nakazania rozbiórki oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z (...) r., nr (...), Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego (dalej: "PINB" lub "organ I instancji") - wskazując jako podstawę prawną: art. 37 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 38, poz. 229 z późn. zm.; dalej jako: "Prawo budowlane z 1974 r.", w skrócie: "pr.bud.1974") w związku z art. 103 ust. 2 ustawy z dnia 07 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 z późn. zm.; dalej jako: "Prawo budowlane", w skrócie: "pr.bud.") oraz art. 104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267; dalej w skrócie: "k.p.a.") - nakazał L. K., M. K., H. K. i J.K. rozbiórkę budynku o wymiarach w planie 13,00 m x 9,50 m (gdzie prowadzona jest działalność usług pralniczych) oraz budynku o wymiarach w planie 2,90 m x 6,30 m (służącego jako garaż jednostanowiskowy) zrealizowanych łącznie i stanowiących samowolną rozbudowę budynku usługowego wykonanego na podstawie decyzji pozwolenia na budowę nr (...) z (...) r. zlokalizowanych na działce ewidencyjnej nr (...) przy ul. K. (...) w P.
W uzasadnieniu tej decyzji organ I instancji wskazał, że w trakcie oględzin przeprowadzonych (...) r. na przedmiotowej działce ustalono, iż znajduje się na niej budynek usługowy o wymiarach w planie 6,50 x 23,30 m, dwukondygnacyjny (częściowo zagłębione przyziemie oraz piętro) z dachem płaskim, wykonany w konstrukcji tradycyjnej, murowanej. Budynek zrealizowano na podstawie decyzji pozwolenia na budowę nr (...) z (...) r. W budynku prowadzona jest działalność usługowa - pralnia (w przyziemiu) oraz zakład krawiecki (na piętrze). Przedmiotowy budynek został rozbudowany o część o wymiarach w planie 13,00 x 9,50 m (w której prowadzona jest pralnia) oraz o część o wymiarach 2,90 x 6,30 m (służącą jako garaż jednostanowiskowy). Rozbudowę zrealizowano jako parterową w konstrukcji tradycyjnej murowanej z dachem płaskim. Powyższą rozbudowę zrealizowano, według oświadczenia Jerzego Klotzkiego, w latach 1990-1994 bez pozwolenia na budowę. W wyniku powtórnych oględzin przeprowadzonych (...) r. ustalono dodatkowo, że budynek zakładu krawieckiego, zrealizowany według oświadczenia inwestora na podstawie ww. pozwolenia na budowę z (...) r., użytkowany jest obecnie jako zakład krawiecki z pomieszczeniami socjalnymi (piętro), magazyny materiałów krawieckich z dwoma pomieszczeniami magla oraz jako kotłownia i pomieszczenia gospodarcze (parter). Budynek pralni, zrealizowany w latach 1988-1990 bez pozwolenia na budowę, początkowo był użytkowany jako hurtownia materiałów tekstylnych, a od 1993 r. do dnia dzisiejszego użytkowany jest jako pralnia wodna z pomieszczeniami socjalnymi i magazynowymi. Budynek garażu zrealizowany został łącznie z wyżej opisanym obiektem.