Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 12 marca 2015 r., sygn. II SA/Lu 598/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Witold Falczyński, Sędziowie Sędzia WSA Jacek Czaja, Sędzia NSA Maria Wieczorek-Zalewska (sprawozdawca), Protokolant Starszy asystent sędziego Jakub Polanowski, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 12 marca 2015 r. sprawy ze skargi J. L. i Z. L. na decyzję Wojewody L. z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odszkodowania za grunt przejęty pod ulicę oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...], znak [...] Starosta L. działając na podstawie art. 129 ust. 5 pkt 1, art. 130, art. 132 ust. 1a i 2 w związku z art. 98 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2010 r., Nr 102, poz. 651 ze zm.) oraz art. 104 K.p.a. orzekł o ustaleniu na rzecz J. i Z. małż. L. odszkodowania w wysokości 15 371,00 zł za działkę oznaczoną numerem 269/8 o pow. 0,0104 ha, położoną w obrębie ewidencyjnym K., w gminie G., która na podstawie ostatecznej decyzji Wójta Gminy G. z dnia [...]., znak: [...] stała się własnością Gminy G.

Od powyższej decyzji Wójt Gminy G. wniósł odwołanie zarzucając organowi I instancji naruszenie przepisów prawa materialnego mające zasadniczy wpływ na rozstrzygnięcie sprawy oraz uchybienie przepisów proceduralnych, które również istotnie wpłynęło jej wynik.

Po rozpatrzeniu odwołania Wojewoda L. decyzją z dnia [...]. nr [...] na podstawie art. 138 § 2 K.p.a. uchylił zaskarżoną decyzję Starosty L. z dnia [...] w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji

Zgodnie z art. 98 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2010 r., nr 102, poz. 651 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, działki gruntu wydzielone pod drogi publiczne: gminne, powiatowe, wojewódzkie, krajowe - z nieruchomości, której podział został dokonany na wniosek właściciela, przechodzą, z mocy prawa, odpowiednio na własność gminy, powiatu, województwa lub Skarbu Państwa z dniem, w którym decyzja zatwierdzająca podział stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale prawomocne. Przepis ten stosuje się także do nieruchomości, której podział został dokonany na wniosek użytkownika wieczystego, z tym że prawo użytkowania wieczystego działek gruntu wydzielonych pod drogi publiczne wygasa z dniem, w którym decyzja zatwierdzająca podział stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale prawomocne. Przepis stosuje się odpowiednio przy wydzielaniu działek gruntu pod poszerzenie istniejących dróg publicznych. Zgodnie z ust. 2 cytowanego artykułu właściwy organ składa wniosek o ujawnienie w księdze wieczystej praw gminy, powiatu, województwa lub Skarbu Państwa do działek gruntu wydzielonych pod drogi publiczne lub pod poszerzenie istniejących dróg publicznych. Podstawą wpisu tych praw do księgi wieczystej jest ostateczna decyzja zatwierdzająca podział.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00