Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 11 marca 2015 r., sygn. III SA/Kr 1941/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Zawadzka Sędziowie WSA Bożenna Blitek WSA Barbara Pasternak (spr.) Protokolant starszy referent Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 marca 2015 r. sprawy ze skargi K. K. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia 29 września 2014r. nr [....] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia żądanej treści uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją postanowienie organu pierwszej instancji

Uzasadnienie

Komendant Miejski Policji w T. postanowieniem z dnia [....] 2014 r. znak: [....], wydanym na podstawie art. 219 kpa, odmówił K. K. wydania zaświadczenia potwierdzającego pełnienie w okresie od 20 sierpnia 1996 r. do 17 listopada 2012 r. służby w szczególnych warunkach uzasadniających podwyższenie emerytury, określonych w § 3 pkt 5 i § 4 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 maja 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków podwyższania emerytur funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej (Dz. U. nr 86, poz. 734 ze zm.).

W uzasadnieniu organ wskazał, że pismem z dnia 2 lipca 2014 r. K. K. zwrócił się o wydanie zaświadczenia o okresach służby czynnej w organach Policji, za które nabył prawa do podwyższenia świadczenia emerytury policyjnej o wskaźniki procentowe określone w art. 15 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji i rozporządzenia Rady Ministrów. K. K. zaznaczył w piśmie m.in., że był członkiem Nieetatowej Grupy [....] KMP w T.

Komendant Miejski Policji w T. wskazał, że dokonał przeglądu akt osobowych K. K., książki ewidencji Nieetatowej Grupy [.....] w T. (zgłoszeń o podłożeniu materiałów lub urządzeń wybuchowych) oraz rejestru czynności służbowych mających wpływ na prawo do podwyższenia emerytury prowadzony w Komisariacie Policji w T. Na tej podstawie organ ustalił, że K. K. pełnił służbę w Policji od 20 sierpnia 1996 r. do 17 listopada 2012 r., zaś w dniu zwolnienia zajmował stanowisko dzielnicowego [...] Komisariatu Policji w T. Ponadto w okresie służby w latach 1997-2007 wchodził w skład Nieetatowej Grupy [....]. Organ stwierdził, że według zapisów w książce ewidencji K. K. w dniu 7 stycznia 1999 r. oraz w dniu 28 marca 2000 r. wraz z innymi funkcjonariuszami uczestniczył w przeszukiwaniu terenu i budynków w związku z powiadomieniem o podłożeniu materiałów wybuchowych. W obu przypadkach materiałów wybuchowych nie stwierdzono, a powiadomienie okazało się fałszywe, zaś podczas tych czynności nie wystąpiło realne zagrożenie dla jego życia i zdrowia. Komendant Miejski Policji w T. powołał się na § 3 pkt 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 maja 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków podwyższania emerytur funkcjonariuszy Policji, ABW, AW, SG, BOR, PSP i SW, który dopuszcza możliwość podwyższenia o 1% podstawy wymiaru emerytury za służbę pełnioną w charakterze sapera ewentualnie minera - pirotechnika lub pirotechnika. W ocenie organu K. K. nie wykonywał nigdy służby w takim charakterze, jego udział w Nieetatowej Grupie [....] ograniczał się do czynności rozpoznawczo - przeszukiwawczych, a czynności te nie mogą być utożsamiane ze służbą w charakterze sapera, minera - pirotechnika lub pirotechnika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00