Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 18 marca 2015 r., sygn. I SA/Gl 910/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Pindel, Sędziowie WSA Wojciech Organiściak (spr.), Anna Tyszkiewicz-Ziętek, Protokolant Paulina Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 marca 2015 r. sprawy ze skargi A. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn 1) uchyla zaskarżoną decyzję; 2) orzeka, że uchylona decyzja nie podlega wykonaniu w całości do czasu uprawomocnienia się wyroku; 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz strony skarżącej kwotę 5 617 (pięć tysięcy sześćset siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej w K. (dalej jako DIS) działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm., dalej Ordynacja podatkowa lub O.p.) oraz art. 1 ust. 1 pkt 1; art. 4 a ust. 1 pkt 1, ust. 2, art 5; art. 6 ust. 1 pkt 1; art. 7 ust. 1, ust. 3; art. 8 ust. 1 i ust. 3; art. 9 ust. 1 pkt 1, art. 14 ust. 1, ust. 2 i ust. 3 pkt 1, art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn ( t. j. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 ze zm. dalej u.p.s.d.) decyzją z dnia [...] r. (nr [...]) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w M. (dalej NUS) z dnia [...] r. (nr [...]) ustalającą A. M. (dalej jako skarżąca, strona, spadkobierca) podatek od spadków i darowizn w kwocie [...] zł. po zmarłej H. M. (dalej jako zmarła lub spadkodawca).
W uzasadnieniu decyzji DIS prezentując stan faktyczny sprawy m. in. wskazał, że w dniu 2.03.2011 r. w Kancelarii Notarialnej został sporządzony Akt Poświadczenia Dziedziczenia, z którego wynika, że spadek po ww. zmarłej w dniu 7.03.2010 r. nabyła w ½ części strona. Organ podkreślił, że w dniu 15.03.2013 r. strona złożyła jako spadkobierca NUS zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych na druku SD-Z2 z tytułu nabycia praw do spadku po zmarłej. Przedmiotem masy spadkowej była nieruchomość niezabudowana o powierzchni gruntu [...] ha. Wskazano, że w celu zgromadzenia dokumentacji dotyczącej nieruchomości będącej przedmiotem spadku NUS w ramach czynności sprawdzających pismami z dnia 23.05.2013 r. zwrócił się do właściwych w sprawie: Burmistrza Miasta oraz do Starostwa Powiatowego o przekazanie informacji o przeznaczeniu w planie zagospodarowania przestrzennego na dzień śmierci spadkodawcy działek Nr [...] i [...] oraz o przesłanie wypisu z rejestru ww. gruntów. Podkreślono, że z odpowiedzi Burmistrza wynikało, iż przedmiotowe działki Nr [...] i [...], zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Miasta z dnia 28.12.2004 r. znajdują się na terenach zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Podano również, iż z przesłanego przez Starostę Powiatowego wypisu z rejestru gruntów wynikało, że do nieruchomości stanowiących własność spadkodawczyni należą następujące działki: działka Nr [...] według oznaczenia użytków stanowi tereny rolne RIVa o powierzchni [...] ha oraz tereny rolne RIVb o powierzchni [...] ha; działka Nr [...] według oznaczenia użytków stanowi tereny rolne RIVa o powierzchni [...] ha; działka Nr [...] według oznaczenia użytków stanowi tereny rolne RIVb o powierzchni [...] ha; działka Nr [...] według oznaczenia użytków stanowi łąki ŁIV o powierzchni [...] ha oraz tereny rolne RIVb o powierzchni [...] ha i działka Nr [...] według oznaczenia użytków stanowi drogę o powierzchni [...] ha.