Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 23 marca 2015 r., sygn. IV SA/Gl 329/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Matan Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska (spr.) Sędzia WSA Renata Siudyka Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Rogowska-Bil po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 marca 2015 r. sprawy ze skargi Zakładowej Organizacji Związkowej A w Z. na decyzję Okręgowego Inspektora Pracy w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie umieszczenia pracownicy w ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r., nr rej. [...], inspektor pracy odmówił nakazania umieszczenia Z. K. w ewidencji pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o której mowa w art. 41 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. nr 237, poz. 1656 z późn. zm., zwanej dalej w skrócie jako: "u.e.p.").
W wyniku rozpoznania odwołania wniesionego przez Z. K. od powyższej decyzji, Okręgowy Inspektor Pracy w K., decyzją z dnia [...] r., Nr [...], wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r., poz. 267, zwanej dalej w skrócie jako: "K.p.a.") i art. 19 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r., poz. 404 z późn. zm. zwanej dalej w skrócie jako: "PIP")), utrzymał w mocy decyzję organu I instancji z dnia [...] r.
Od decyzji Okręgowego Inspektora Pracy w K. z dnia [...] r. Z.K. wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Po rozpoznaniu sprawy, na rozprawie w dniu 3 października 2013 r., tut. Sąd wydał wyrok o sygn. akt IV SA/GI 862/12, mocą którego uchylił decyzję Okręgowego Inspektora Pracy w K. z dnia [...] r.
Po wydaniu powyższego wyroku, postanowieniem z dnia [...] r., znak [...], Okręgowy Inspektor Pracy w K. dopuścił Zakładową Organizację Związkową A w Z. do udziału w postępowaniu administracyjnym. Pismem z dnia 16 grudnia 2013 r. wymieniona organizacja wniosła o weryfikację stanowiska pracy w zakresie spełnienia przesłanek określonych w ustawie o emeryturach pomostowych w załączniku nr 2, Kodeksie pracy i wszystkich aktach prawnych prawa pracy, tj. określenia czy stanowisko pracy należy do stanowisk pracy o szczególnym charakterze oraz stworzenie stanowiska w ewidencji w oparciu o kryteria wynikające z przepisów u.e.p., a także o przeprowadzenie kontroli kwalifikacji stanowiska pracy pod względem warunków uciążliwych i wymagających znacznego obciążenia psychicznego i fizycznego. Ponadto, domagała się przeprowadzenia dowodów, które uznała za konieczne: z opinii biegłego w celu określenia czy praca pielęgniarki lub położnej na Oddziale Intensywnej Terapii jest pracą w szczególnym charakterze; ze stanowiska Krajowego Konsultanta w dziedzinie Medycyny Pracy i Wojewódzkiego Konsultanta w dziedzinie Medycyny Pracy odnoszącego się do tego czy praca na Oddziałach Intensywnej Terapii jest pracą w szczególnym charakterze; z przesłuchania dyrektora B w Z. (pracodawcy) w zakresie wyjaśnienia, dlaczego do dnia 31.01.2012 r. praca pielęgniarki na OIT była w ocenie pracodawcy pracą o szczególnym charakterze i osoby te były wpisane do ewidencji, a po 01.02.2012 r. już nie, w sytuacji gdy charakter pracy jest identyczny i nie uległ zmianie; jak również przeprowadzenia rozprawy administracyjnej z udziałem stron z uwagi na istniejące istotne rozbieżności w zakresie twierdzeń, co do wykonywanych czynności pracowniczych w ramach stosunku pracy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right