Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 12 marca 2015 r., sygn. II SA/Bk 1210/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Danuta Tryniszewska-Bytys (spr.), Sędziowie sędzia WSA Małgorzata Roleder, sędzia NSA Elżbieta Trykoszko, Protokolant sekretarz sądowy Anna Makal, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 12 marca 2015 r. sprawy ze skargi P. sp. z o.o. w W. na czynność Prezydenta Miasta B. z dnia [...] października 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu części kwoty z tytułu opłaty za wydanie karty pojazdu 1. stwierdza bezskuteczność zaskarżonej czynności oraz stwierdza, że skarżącemu P. sp. z o.o. w W. przysługuje uprawnienie do zwrotu części opłaty za wydanie karty pojazdu o numerze rejestracyjnym [...] w kwocie 425 (czterysta dwadzieścia pięć) złotych; 2. zasądza od Prezydenta Miasta B. na rzecz skarżącego P. sp. z o.o. w W. kwotę 357 (trzysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
II SA/Bk 1210/14
UZASADNIENIE
Przy rejestracji pojazdu, który otrzymał nr rejestracyjny [...] P. Spółka z o.o. w W. uiściła w dniu [...] listopada 2004 r. opłatę za wydanie karty pojazdu w kwocie 500 zł.
W dniu [...] czerwca 2014 r. do Prezydenta Miasta B. wpłynęło żądanie Spółki o zwrot nadpłaconej kwoty (łącznie w 39 przypadkach), które zostało rozpatrzone odmownie czynnością z dnia [...] października 2014 r. nr [...]. Również odmownie zostało załatwione wezwanie do usunięcia naruszenia prawa z dnia [...] października 2014 r. Organ powoływał się na fakt pobrania opłaty za wydanie karty pojazdu w kwocie 500 zł na podstawie obowiązującego w dacie jej pobrania rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2003 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu (Dz. U. Nr 137, poz. 1310). Przyznał późniejsze stwierdzenie niekonstytucyjności przepisu w oparciu o który ustalono wymiar opłaty, stwierdzając jednocześnie, że nie może ono burzyć prawidłowych czynności dokonanych przed wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego.