Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 lutego 2015 r., sygn. II SA/Wa 1736/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Ewa Marcinkowska (sprawozdawca) Sędzia WSA - Andrzej Kołodziej Sędzia WSA - Janusz Walawski Protokolant - specjalista Marek Kozłowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 lutego 2015 r. sprawy ze skargi Z. J. na zawiadomienie Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy sprostowania świadectwa służby - oddala skargę -

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 19 marca 2014 r. Z. J. wystąpił do Komendanta [...] Oddziału Straży Granicznej o sprostowanie jego świadectwa służby z dnia [...] marca 2014 r., poprzez usunięcie zapisów zawartych w punkcie 6, w brzmieniu:

"W okresie od dnia 11.10.2006 r. do dnia 28.02.2014 r. funkcjonariusz zawieszony w czynnościach służbowych na podstawie art. 43 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej.

Zgodnie z art. 128 ust. 2 ww. ustawy okres zawieszenia w czynnościach służbowych, od 12.06.2007 r. do 28.02.2014 r. nie podlega wliczeniu do okresu służby funkcjonariusza, od którego zależy wysokość uposażenia, wysokość innych świadczeń pieniężnych lub prawo do nich oraz wymiar urlopu wypoczynkowego, a także innych rodzajów urlopów przysługujących funkcjonariuszowi."

Komendant [...] Oddziału Straży Granicznej w wyniku rozpoznania powyższego wniosku, w piśmie z dnia [...] kwietnia 2014 r. poinformował Z. J., że jego wniosek o sprostowanie świadectwa służby został rozpatrzony odmownie.

W uzasadnieniu swojego stanowiska wskazał, iż w myśl § 4 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2002 r. w sprawie świadectw służby i opinii o służbie funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. U. nr 86 poz. 784 z późn.zm.) świadectwo służby zawiera informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku służbowego i uprawnień z ubezpieczenia społecznego zwalnianego funkcjonariusza.

Zasadnym zatem było podanie w pkt 6 świadectwa służby, w którym zamieszcza się informacje dodatkowe, informacji o zawieszeniu funkcjonariusza w czynnościach służbowych. Wskazanie w świadectwie służby okresu zawieszenia w czynnościach służbowych, który na podstawie art. 128 ust. 2 ustawy o Straży Granicznej nie podlega wliczeniu do okresu służby funkcjonariusza, od którego zależy wysokość uposażenia, wysokość innych świadczeń pieniężnych lub prawo do nich oraz wymiar urlopu wypoczynkowego, a także innych rodzajów urlopów przysługujących funkcjonariuszowi ma istotny wpływ na ustalenie uprawnień wynikających ze stosunku służbowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00