Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 26 lutego 2015 r., sygn. IV SA/Po 1146/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Jarosz Sędziowie WSA Tomasz Grossmann (spr.) WSA Józef Maleszewski Protokolant st. sekr. sąd. Monika Zaporowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 lutego 2015 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia Ekologicznego "K" z siedzibą w P. na uchwałę Rady Gminy Tarnowo Podgórne z dnia 30 grudnia 2010 r., nr IV/34/2010 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę
Uzasadnienie
Pismem z (...) r. Stowarzyszenie Ekologiczne "C." z siedzibą w P. (dalej: "Stowarzyszenie" lub "Skarżący") wniosło, w trybie art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm.; dalej w skrócie: "u.s.g.") skargę na uchwałę nr IV/34/2010 Rady Gminy Tarnowo Podgórne z dnia 30 grudnia 2010 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów zabudowy mieszkaniowej w Baranowie w rejonie ulic: Szamotulskiej i Białej (dalej: "Uchwała" lub "Plan"), domagając się stwierdzenia nieważności tej uchwały.
W uzasadnieniu skargi wskazano, że działalność statutowa Stowarzyszenia odpowiada działalności Rady Gminy Tarnowo Podgórne (dalej: "Rada Gminy") podejmowanej poprzez stanowienie planów miejscowych. Z art. 5 ust. 2 pkt 3 i ust. 5 w zw. z art. 3 ust. 2 pkt 2 tiret pierwsze ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2014 r. poz. 1118; dalej w skrócie: "u.d.p.p.w.") wynika, że w zaistniałej sytuacji na organach gminy ciąży obowiązek konsultowania z organizacjami pozarządowymi (w tym przypadku ze Stowarzyszeniem) projektów planów miejscowych. W przedmiotowej sprawie żaden z organów Gminy nie spełnił tego obowiązku, a ponadto uchybiono następującym powszechnie obowiązującym przepisom prawnym: