Wyrok WSA w Lublinie z dnia 5 lutego 2015 r., sygn. III SA/Lu 642/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Marcinowski, Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Drwal (sprawozdawca), Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak, Protokolant Referent Paulina Nagajek, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 5 lutego 2015 r. sprawy ze skargi E. G. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie określenia niezaksięgowanej kwoty wynikającej z długu celnego oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu [...] r. [...] dokonała zgłoszenia do procedury dopuszczenia do obrotu sprowadzonego ze [...] samochodu osobowego marki [...], rok produkcji [...], o nr nadwozia [...], pojemności silnika 2967 cm³, do którego załączyła m.in. rachunek nr [...] z dnia [...] r. wystawiony przez firmę [...] str. 26 , [...] ze [...] określający wartość pojazdu na kwotę [...] CHF. W ocenie technicznej z dnia [...] r., nr 022/39/07, wykonanej przez [...], stwierdzono że jest to samochód osobowy marki [...], który znajduje się w stanie technicznym poniżej przeciętnego. Zgłoszenie zostało złożone przez Witolda Podymę w swoim imieniu i na rzecz Ewy Gawryś na podstawie pełnomocnictwa z dnia [...] r., rep. A nr [...]. Sporządzono protokół oględzin z dnia [...] r., w którym stwierdzono miejscowe, nieliczne i nieznaczne uszkodzenia powłoki lakierowej.
Zgłoszenie celne zostało przyjęte przez organ celny, co z mocy prawa spowodowało objęcie towaru procedurą celną i określenie kwoty długu celnego na podstawie zadeklarowanych przez skarżącą elementów kalkulacyjnych.
W dniu [...] r. do Naczelnika [...] wpłynęło pismo [...] z dnia [...], wraz z dokumentami uzyskanymi w wyniku zrealizowanej przez Urząd Celny Konfederacji [...] międzynarodowej pomocy prawnej, dotyczącymi podmiotów dokonujących sprzedaży samochodów na terenie [...]. W wyniku weryfikacji powyższych dokumentów ustalono, że eksporter o nazwie [...] ze [...] nigdy nie istniał lub już nie istnieje, a nawiązanie z nim kontaktu nie jest możliwe.