Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 25 lutego 2015 r., sygn. II SA/Kr 1575/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Beata Łomnicka Sędziowie: WSA Krystyna Daniel WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) Protokolant: Urszula Czerwińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 lutego 2015 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w K. - B. K. sprawy ze skargi Stowarzyszenia [...] w B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 25 sierpnia 2014 r., znak: [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji zezwalającej na usunięcie drzew I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję tego samego organu; II. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonywana; III. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz strony skarżącej Stowarzyszenia [...] w B. kwotę 457 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją Burmistrza z dnia 5 września 2006 r. znak: [...] zezwolono A. R. i S. R. zam. R., ul. D. na usunięcie 78 sztuk drzew (w tym 13 sztuk świerka pospolitego, 22 sztuk buka, 1 sztuki jarzęba, 6 sztuk brzozy, 32 sztuki klona jawora, 4 sztuki jodły pospolitej) z terenu działek stanowiących ich własność.

W uzasadnieniu decyzji Burmistrz wskazał, że przyczyną zamierzonego usunięcia drzew są zabiegi pielęgnacyjne w drzewostanie oraz prace remontowe istniejącego wyciągu narciarskiego. Podano w uzasadnieniu decyzji, że część drzew rośnie nierównomiernie, w skupiskach, nie rokując szans na prawidłowy rozwój. Oględziny pozostałych drzew także wykazały ich zły stan zdrowotny uzasadniający ich usunięcie - dotyczyło to 26 drzew. W tym zakresie organ odstąpił na podstawie art. 86 ust. 1 pkt 4 i 9 ustawy o ochronie przyrody od naliczenia opłat za zezwolenie na usunięcie drzew. Stan pozostałych drzew był dobry, lecz przyczyną ich usunięcia miały być prace związane z prowadzoną na tym terenie działalnością - eksploatacją wyciągu narciarskiego. Organ administracji publicznej naliczył opłatę z tytułu zezwolenia na usunięcie drzew w wysokości 788.628.18 złotych, lecz odroczył termin uiszczenia opłaty na okres 3 lat z uwagi na określony obowiązek dokonania nasadzeń zastępczych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00