Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 12 lutego 2015 r., sygn. I SA/Ke 726/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Grabowska, Sędziowie Sędzia WSA Artur Adamiec,, Sędzia WSA Danuta Kuchta (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Michał Gajda, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 12 lutego 2015 r. sprawy ze skargi P. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2008 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Skarbowej w K. decyzją z dnia [...] r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w K. z dnia [...] [...]w przedmiocie określenia P. J. zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2008 r. w kwocie 5700 zł, od dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości gruntowej na podstawie aktu notarialnego z dnia 6 listopada 2008 r.

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że P. J. sprzedał w 2008 r. otrzymaną w tym samym roku w drodze darowizny niezabudowaną nieruchomość rolną o powierzchni 0,1200 ha. Powołano art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) dalej "u.p.d.o.f.", w brzmieniu obowiązującym w 2008 r. regulujący kwestię zwolnienia podatkowego. Ustawodawca możliwość skorzystania z przedmiotowego zwolnienia uzależnił od spełnienia dwóch warunków: zbywana nieruchomość musi wchodzić w skład gospodarstwa rolnego zbywcy oraz nie może ona utracić charakteru rolnego lub leśnego w wyniku sprzedaży. Powyższe oznacza, że niedopełnienie któregokolwiek z ww. warunków uniemożliwia skorzystanie ze zwolnienia. W zakresie pierwszej z przesłanek określonych w art. 21 ust. 1 pkt 28 u.p.d.o.f., tzw. pozytywnej, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji gospodarstwa rolnego, odsyłając w tym zakresie do przepisów ustawy o podatku rolnym - (art. 2 ust. 4 u.p.d.o.f.). Organ wskazał na art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (t.j. Dz.U. z 2006r. Nr 136, poz. 969 ze zm.) zawierający definicję gospodarstwa rolnego. W toku postępowania odwoławczego P. J. przedstawił zaświadczenie Urzędu Miasta i Gminy B. z dnia 18 września 2014 r., z którego wynika, że od 5 września 2002 r. figuruje z A. J. w ewidencji podatkowej jako właściciel, gruntów rolnych o łącznej powierzchni 2,56 ha fizycznych (w tym 2,56 ha użytków rolnych), opodatkowany podatkiem rolnym z gruntów stanowiących gospodarstwo rolne w myśl przepisów ustawy o podatku rolnym. Zaświadczenie uwzględniało stan posiadania na dzień 18 września 2014 r. Organ stwierdził więc, że sprzedana przez podatnika działka stanowiła na dzień sprzedaży część gospodarstwa rolnego. Przesłanka pozytywna zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 28 u.p.d.o.f. została zatem w przedmiotowej sprawie spełniona.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00