Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 10 lutego 2015 r., sygn. III SA/Gl 1541/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Jużków (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Kandut, Sędzia WSA Marzanna Sałuda, Protokolant St. sekr. sądowy Aleksandra Doruch, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lutego 2015 r. przy udziale - sprawy ze skargi "A" z siedzibą w R. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; 2. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 257 zł (słownie: dwieście pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wnioskiem z [....] r. (data wpływu do organu [...] .) "A" , jako podatnik podatku od towarów i usług wystąpiło do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej prawa podatkowego - art. 86a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., nr 177, poz.1054, w skrócie ustawa VAT) w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu poniesionych wydatków związanych z nabyciem paliw silnikowych do służbowego samochodu oraz kosztów napraw i konserwacji tego pojazdu.
Wnioskodawca, który jest państwową jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej (art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach, tj. Dz. U. z 2011 r. nr 12, poz. 59) wchodzącą w skład Lasów Państwowych. Obszar działania Nadleśnictwa obejmuje [...] ha i jest administracyjnie podzielony na [...] leśnictw w [...] obrębach. Nadleśnictwo jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Zgodnie z § 18 Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe (PUUP), w wypadku, gdy codzienny dojazd do pracy publicznymi środkami komunikacji jest utrudniony, kierownikom jednostek (nadleśnictw) lub osobom przez nich upoważnionych (zastępcy nadleśniczego, leśnicy, inżynierowie nadzoru i strażnicy leśni), wykonującym pracę na terenie nadleśnictwa przysługuje prawo bezpłatnego używania samochodu służbowego do tego celu. Są to pracownicy na których ciążą szczególne obowiązki wynikające z ustawy w zakresie zarządzania lasami Skarbu Państwa, prowadzenie zrównoważonej gospodarki leśnej, ochrony i utrzymania trwałości lasów. Nadleśnictwo, do wykonywania zadań gospodarczych, nadzoru nad ich wykonaniem oraz do wykonywania zadań administracyjnych wykorzystuje własne samochody, które powierzyło uprawnionym pracownikom. Są to pojazdy w rozumieniu art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy VAT. Wnioskodawca podkreślił, że praca dysponentów samochodów polega na częstym lub ciągłym przemieszczaniu się po terenie celem wykonania obowiązków służbowych w zakresie administrowania i zarządzania, gospodarki leśnej, ochrony mienia i lasu, w tym przeciwpożarowej. W szczególności w okresie prac przy odnowieniu lasu i zalesianiu, pozyskania i wywozu drewna, czy w okresie zagrożenia pożarowego, pożaru czy kradzieży mienia czy wystąpienia szkód w drzewostanach i innego majątku. Wykonywanie powyższych obowiązków wynikających ze stosunku pracy, pozostaje w bezpośrednim związku z wykonywaną pracą i uzyskiwanymi przychodami. Miejsce garażowania samochodu nie ma tu znaczenia. Muszą oni każdorazowo dojechać niezwłocznie na miejsce zdarzenia celem wykonania obowiązków wynikających z umowy o pracę. Odpowiadają materialnie za powierzone im mienie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right