Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 stycznia 2015 r., sygn. I SA/Wa 2798/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Wykowski Sędziowie: WSA Marta Kołtun-Kulik WSA Jolanta Dargas (spr.) Protokolant starszy referent Monika Bodzan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 stycznia 2015 r. sprawy ze skargi I.B, A. W., M. W., H. S. i Z. B. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] lipca 2014r. nr [...] Wojewoda [...] utrzymał w mocy decyzję Starosty [...] z dnia [...] listopada 2013r. nr [...] umarzającą postępowanie w sprawie ustalenia odszkodowania.

W sprawie ustalono następujący stan faktyczny i prawny:

Wnioskiem z dnia 30 kwietnia 2013r. I.B, H. S., A. W., M. W. i Z. B. wystąpili o ustalenie w trybie art. 98 ustawy o gospodarce nieruchomościami odszkodowania za nieruchomość położoną w obrębie [...], gmina L., składającą się z działek oznaczonych numerami ewidencyjnymi [...], [...] i [...], dla której Sąd Rejonowy w P. prowadzi księgę wieczysta nr [...], które uznane zostały za drogi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w Gminie L. na podstawie uchwały nr [...] Rady Gminy L. z dnia [...] października 2002r.

Decyzją z dnia [...] listopada 2013r. nr [...] Starosta [...] umorzył jako bezprzedmiotowe postępowanie w sprawie ustalenia odszkodowania za powyższą nieruchomość uznając, że w rozpatrywanej sprawie nie zachodzą skutki prawne wynikające z art. 98 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Odwołanie od powyższej decyzji wnieśli I.B, H. S., A.W., M. W. i Z. B.

Rozpatrując sprawę Wojewoda [...]stwierdził, że z regulacji zawartej w art. 98 ustawy o gospodarce nieruchomościami wynika, że przesłankami warunkującymi ustalenie w trybie administracyjnym odszkodowania na rzecz właściciela bądź użytkownika wieczystego za grunt wydzielony pod drogę publiczną jest uznanie, że działki gruntu przejęte zostały pod drogę publiczną, a więc z treści decyzji podziałowej w sposób jednoznaczny musi wynikać, że konkretny grunt został na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego wydzielony pod drogę publiczną i w konsekwencji nastąpiło nabycie z mocy prawa przez jednostkę samorządu terytorialnego lub Skarb Państwa własności tych działek oraz brak uzgodnienia odszkodowania w drodze porozumienia pomiędzy zainteresowanymi. Działki takie przechodzą z mocy prawa na własność danej jednostki samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa z dniem, w którym decyzja o zatwierdzeniu podziału stała się ostateczna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00