Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 22 stycznia 2015 r., sygn. II SA/Op 519/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Naumowicz - spr. Sędziowie Sędzia NSA Roman Ciąglewicz Sędzia WSA Teresa Cisyk Protokolant St. sekretarz sądowy Grażyna Stykała po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 22 stycznia 2015 r. sprawy ze skargi Gminy Radłów na decyzję Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Opolu z dnia 11 sierpnia 2014 r., nr 240/14 w przedmiocie nakazu rozbiórki oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez Gminę Radłów, jest decyzja Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Opolu z dnia 11 sierpnia 2014 r., nr 240/14, utrzymującą w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w powiecie oleskim z dnia 15 kwietnia 2014 r., nr SIO.7355-05/05, nakazującą Gminie Radłów rozbiórkę wieży o wymiarach 3,1×3,1 m i wysokości od stropu do kalenicy 8,03 m, samowolnie wzniesionej na budynku remizy OSP w [...].

Skarga wniesiona została w następującym stanie faktycznym:

J. L. pismem z dnia 22 kwietnia 2005 r. wystąpił do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w powiecie oleskim o wstrzymanie robót budowlanych na budynku remizy OSP w [...], realizowanych samowolnie przez Urząd Gminy i wskazał, że budynek ten znajduje się na działce nr [...], będącej jego własnością. Organ wszczął z urzędu postępowanie w sprawie legalności robót budowlanych prowadzonych przy odbudowie wieży na budynku remizy OSP w [...]. W toku postępowania przeprowadzono w dniu 2 maja 2005 r. kontrolę, w wyniku której stwierdzono istnienie drewnianej konstrukcji wieży z elewacją wykonaną z desek, bez pokrycia dachowego. Organ ustalił, że wieża ta została wybudowana bez pozwolenia na budowę na miejscu starej, rozebranej z uwagi na stan techniczny grożący katastrofą budowlaną. Postanowieniem z dnia 9 maja 2005 r. organ wstrzymał prowadzenie robót budowlanych, wykonywanych bez wymaganego pozwolenia na budowę i nałożył obowiązek dostarczenia w określonym terminie ekspertyzy technicznej. W prowadzonym dalej postępowaniu organ uzyskał oświadczenie wykonawcy robót budowlanych - P. L., że zakres robót obejmował wykonanie nowej konstrukcji wieży, elewacji, ułożenie pokrycia i obróbki. Nową wieżę wykonano w oparciu o wymiary rozebranej wieży, stąd jej długość, szerokość i wysokość nie różnią się od poprzedniej o więcej niż kilka centymetrów. Również otwory w ścianach zostały wykonane w tych samych wymiarach i usytuowane w tych samych miejscach. Dokonano natomiast zmian w zakresie podparcia więźby dachowej i konstrukcji podparcia więźby dachowej. Wójt Gminy Radłów wyjaśnił, że na remont wieży strażacy mieli ustną zgodę J. L., będącego właścicielem działki nr [...], przy czym jednocześnie zakwestionował roszczenia J. L. do terenu, na którym stoi siedziba OSP, stwierdzając, że Gmina dokonała komunalizacji działek nr [...] i [...], na których jest położony budynek remizy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00