Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 13 stycznia 2015 r., sygn. II SA/Ol 1049/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Jezielska Sędziowie Sędzia WSA Tadeusz Lipiński (spr.) Sędzia WSA Adam Matuszak Protokolant specjalista Karolina Hrymowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 stycznia 2015 r. sprawy ze skargi M. B. na decyzję Państwowego Inspektora Sanitarnego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia "[...]" Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny nie stwierdził u M. B. choroby zawodowej: choroby zakaźne lub pasożytnicze albo ich następstwa (borelioza). Organ I instancji ustalił, że podczas codziennej pracy w gospodarstwie M. B. w okresie wiosenno-jesiennym wypędzała krowy na pastwiska oraz przyganiała zwierzęta na udój, dowoziła wodę dla zwierząt na pastwisko, dokonywała zmiany kwater pastwiskowych, sprawowała nadzór na stadem. Charakterystyka wykonywanych prac została opisana w karcie oceny narażenia zawodowego z dnia 18.10.2013 r. sporządzonej przez PPlS, gdzie wskazano, że M. B. wykonywała prace w środowisku żerowania kleszczy łącznie przez okres około 20 lat (do 30 września 1998r.), co stwarzało ryzyko zarażenia krętkami Borrelia burgdorferi.

Podkreślono, że M. B. była badana przez jednostkę uprawnioną do orzekania w sprawie chorób zawodowych I stopnia, tj. Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy, który w dniu 20.02.2014 r. wydał orzeczenie lekarskie nr "[...]" o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej: choroby zakaźne lub pasożytnicze albo ich następstwa (borelioza). Poza tym Przychodnia Chorób Zawodowych i Toksykologii Instytutu Medycyny Pracy rozpatrując wniosek p. B. o ponowne przeprowadzenie badań, wydała orzeczenie Nr "[...]" z dnia 17.04.2014r. o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej. W uzasadnieniu orzeczenia IMP wyjaśnił, że wykonane w 2008 r. przesiewowe badania przeciwko boreliozie dały wynik negatywny, z czego jednoznacznie wynika, że w okresie zatrudnienia oraz w okresie od 1998 r. do 2008r. nie doszło u p. B. do zakażenia krętkami Borrelia burgdorferi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00