Wyrok WSA w Lublinie z dnia 15 stycznia 2015 r., sygn. II SA/Lu 229/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia NSA Maria Wieczorek-Zalewska, Sędziowie Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec (sprawozdawca), Sędzia WSA Robert Hałabis, Protokolant Referent Bartłomiej Maciak, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 15 stycznia 2015 r. sprawy ze skargi Wojewody na uchwałę Rady Gminy z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały; II. zasądza od Wójta Gminy na rzecz Wojewody kwotę 240 zł (dwieście czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wojewoda ... wniósł w dniu 10 marca 2014r. (data wpływu) skargę na uchwałę Rady Gminy ...z dnia 25 czerwca 2013r., Nr XXIII/160/2013 w sprawie zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Gminy .. w obrębie geodezyjnym C. N., C. S., Ł., M. S., N., O., S., W. Ł., Z. - domagając się stwierdzenia jej nieważności.
Wojewoda podniósł, że projekt zmian objętych tą uchwałą został sporządzony przez osobę nie posiadającą aktualnego zaświadczenia o wpisie na listę Okręgowej Izby Urbanistów w Warszawie (pismo OIU w Warszawie z dnia 20 grudnia 2013r.), co - jego zdaniem - stanowi naruszenie zasad sporządzania zmiany planu zagospodarowania przestrzennego tj. art. 5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, art. 6 ustawy o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów i § 12 pkt 20 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz.U. Nr 164, poz. 1587), co uzasadnia stwierdzenie nieważności tej uchwały zgodnie z art. 28 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.