Wyrok WSA w Krakowie z dnia 13 stycznia 2015 r., sygn. II SA/Kr 1455/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Renata Czeluśniak Sędziowie: WSA Iwona Niżnik- Dobosz WSA Beata Łomnicka / spr. / Protokolant: Dorota Solarz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 stycznia 2015 r. sprawy ze skargi K.B. na decyzję Wojewody [....] z dnia 29 lipca 2014 r., znak: [....] w przedmiocie odmowy uchylenia ostatecznej decyzji po wznowieniu postępowania uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji.
Uzasadnienie
Starosta [...] po rozpatrzeniu wniosku inwestora - "P" sp. z o.o. w W. decyzją z dnia 3 grudnia 2008r. zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę zamierzenia budowlanego pn.: "Stacja bazowa telefonii komórkowej [...], składająca się z systemu antenowego i urządzeń technicznych, wieży strunobetonowej oraz kontenera technologicznego - na dz. nr [...], obręb [...], ul. K.".
K. B., właściciel działki nr [...] w M. wystąpił z wnioskiem o wznowienie postępowania w sprawie na podstawie art. 145 § 1 pkt 4 kpa.
Starosta [...] decyzją z dnia 16 kwietnia 2010r. odmówił uchylenia ostatecznej własnej decyzji z dnia 3 grudnia 2008r. Powyższe rozstrzygnięcie zostało utrzymane w mocy decyzją Wojewody [...] z dnia 13 stycznia 2011 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 18 maja 2011 r. w sprawie do sygn. II SA/Kr 418/11 uchylił zaskarżoną decyzję Wojewody z dnia 13.01.2011 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty z dnia 16.04.2010 r.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Wojewódzki Sąd Administracyjny wskazał, że organy I i II instancji nie rozważyły konieczności zastosowania § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 09.11.2004r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (ze zmianami), a w szczególności konieczności sumowania parametrów tego samego rodzaju, charakteryzujących skalę przedsięwzięcia i odnoszących się do przedsięwzięć tego samego rodzaju położonych na terenie jednego zakładu lub obiektu, istniejących i planowanych, nie wyłączając anten linii radiowych. Dopiero bowiem po dokonaniu takich ustaleń możliwa będzie zdaniem Sądu ocena, czy nieruchomość należąca do K. B. znajduje się w obszarze oddziaływania obiektu, a zatem czy winien on być stroną postępowania, a następnie - czy nie brał on w postępowaniu udziału bez swej winy.