Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 15 stycznia 2015 r., sygn. II SA/Ke 1109/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Ziomek (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Renata Detka, Sędzia WSA Jacek Kuza, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Katarzyna Tuz-Stando, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 15 stycznia 2015r. sprawy ze skargi D. W. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia 23 października 2014r. nr [...] w przedmiocie orzeczenia o wymierzeniu kary dyscyplinarnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Orzeczeniem z dnia 23 października 2014 r. nr [...],Komendant Wojewódzki Policji utrzymał w mocy orzeczenie Komendanta Powiatowego Policji z dnia 19 września 2014 r. nr [...], o uznaniu policjanta kom. D. W. - zastępcę Zespołu Dyżurnych Wydziału Prewencji KPP, obwinionego o to, że: w dniu 25/26 marca 2014 r. podczas pełnienia służby na stanowisku dyżurnego Komendy Powiatowej Policji przy obsłudze zdarzenia drogowego dotyczącego podejrzenia kierowania samochodem m-ki Toyota Yaris nr rej. [...] przez nietrzeźwego kierowcę, naruszył dyscyplinę służbową poprzez brak bieżącego dokumentowania wykonywanych czynności, brak niezwłocznego poinformowania dyżurnego Komendy Wojewódzkiej Policji oraz przełożonego o zaistniałym zdarzeniu, niepodjęcie czynności zmierzających do prawidłowej zmiany dyslokacji służby stosownie do zaistniałej sytuacji, czym dopuścił się przewinienia dyscyplinarnego polegającego na niewłaściwym wykonywaniu obowiązków służbowych, tj. o czyn z art. 132 ust. 1 w zw. z art. 132 ust. 3 pkt 2 ustawy o Policji w zw. z § 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 i 4 w zw. z załącznikiem nr 2 § 3 ust. 2 pkt 2, 3 i 8 zarządzenia nr 1173 Komendanta Głównego Policji z dnia 10 listopada 2004 r. w sprawie organizacji służby dyżurnej w jednostkach organizacyjnych Policji

- winnym zarzucanego mu czynu i wymierzeniu kary dyscyplinarnej nagany.

W uzasadnieniu organu II instancji wskazano, że orzeczeniem z dnia 16 czerwca 2014 r. nr 1/14 Komendant Powiatowy Policji uznał kom. D. W. winnym tego, że w dniu 25/26 marca 2014 r. podczas pełnienia służby nieprawidłowo wykonywał czynności przy obsłudze zdarzenia dotyczącego podejrzenia kierowania samochodem m-ki Toyota Yaris nr rej. [...] przez nietrzeźwego kierowcę, tj. o czyn z art. 132 ust. 3 pkt 2 ustawy o Policji w zw. z § 11 ust. 1 zarządzenia nr 1173 Komendanta Głównego Policji z dnia 10 listopada 2004 r. w sprawie organizacji służby dyżurnej w jednostkach organizacyjnych Policji i odstąpił od ukarania. Na skutek odwołania wniesionego przez policjanta, Komendant Wojewódzki Policji orzeczeniem z dnia 21 lipca 2014 r. nr 8/14, uchylił ww. orzeczenie w całości do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji. W uzasadnieniu stwierdzono, że organ I instancji dopuścił się naruszenia przepisów postępowania dyscyplinarnego, w szczególności art. 135i ustawy o Policji, ponieważ nie zapoznał obwinionego z aktami postępowania, nie sformułował precyzyjnie zarzutu stawianego obwinionemu, a także nie ustalił, jaki był zakres obowiązków obwinionego, i jakie konkretnie czynności nie zostały przez niego podjęte zgodnie z obowiązującymi przepisami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00