Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 30 stycznia 2015 r., sygn. IV SA/Gl 507/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Walentek (spr.) Sędzia WSA Edyta Żarkiewicz Protokolant st. sekr. sąd. Arkadiusz Kmiotek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 stycznia 2015 r. sprawy ze skargi J.D. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] nr[...], wydaną na podstawie o art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego, art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2006 r. nr 122, poz. 851 ze zm.), Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w D. orzekł o braku podstaw do stwierdzenia u J. D. choroby zawodowej narządu głosu wymienionej w pozycji 15 wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych.

Rozstrzygnięcie to wydano w oparciu o postępowanie wyjaśniające oraz orzeczenia lekarskie Poradni Chorób Zawodowych w S. Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w K. (orzeczenie z dnia [...] nr[...]) i Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. (orzeczenie z dnia [...] nr[...]). Na tej podstawie organ ustalił, że J. D. w latach 1977-2006 pracowała na stanowisku nauczyciela, nauczyciela pełniącego funkcję wicedyrektora oraz dyrektora szkoły, gdzie była narażona nienadmierny wysiłek głosowy. Jednakże dwie placówki diagnostyczne nie rozpoznały schorzenia wymienionego w poz. 15 wykazu chorób zawodowych.

W odwołaniu od powyższej decyzji J. D. wniosła o jej uchylenie oraz stwierdzenie , że występujące u niej schorzenie powstało w wyniku długoletniej pracy zawodowej w narażeniu na nadmierny wysiłek głosowy i jest ono chorobą zawodową. Zaznaczyła, że pozostaje w stałym leczeniu w Poradni Laryngologicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego ŚUM w K., gdzie wielomiesięczna obserwacja w trakcie leczenia wykazała zmiany narządu głosu pochodzenia zawodowego wymienione w poz. 15. 1 i 2 obowiązującego wykazu chorób zawodowych. Ponadto wskazała na występujące u niej stale dolegliwości związane ze schorzeniem narządu głosu, jak: nawracające chrypki, parastezja gardłowo-krtaniowa, suchość błony śluzowej gardła i krtani, nawykowe chrząkanie. Wydając decyzję okoliczności tych nie uwzględniono.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00