Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 grudnia 2014 r., sygn. IV SA/Wa 1956/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Agnieszka Wójcik (spr.), Sędziowie sędzia WSA Katarzyna Golat, sędzia WSA Małgorzata Małaszewska-Litwiniec, Protokolant sekr. sąd. Agnieszka Przesław, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 grudnia 2014 r. sprawy ze skargi "W." Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości - oddala skargę -

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] lipca 2014r. Nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w C. po rozpoznaniu odwołania Spółki [...] Sp. z o.o. z siedzibą w W. od decyzji Wójta Gminy Z. z dnia [...] kwietnia 2014 r. Nr [...] w sprawie ustalenia i pobrania od Spółki jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w związku z uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości N., gmina Z. w wysokości 25 % wzrostu wartości nieruchomości zbytej działki nr [...] o powierzchni [...] ha położonej w obrębie [...], tj. w kwocie [...] zł (słownie: [...] złotych) , utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu organ przedstawił stan faktyczny i prawny sprawy wskazując, że niniejsza sprawa już po raz piąty była przedmiotem orzekania przed Kolegium. Zaskarżona decyzja Wójta Gminy Z. jest piątą decyzją w sprawie wydaną po uchyleniu zaskarżanych uprzednich decyzji przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w C. (decyzja [...] z dnia [...] maja 2010r. ; [...] z dnia [...] stycznia 2011, decyzja [...] z dnia [...].04.2012r. oraz decyzja [...] z dnia [...].07.2013r.). SKO w C. decyzją z dnia [...].04.2012 r. zaskarżoną decyzję Wójta Gminy Z. uchyliło w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji wskazując, iż organ rozpatrując ponownie sprawę wobec kwestionowania przez skarżącego merytorycznej zawartości operatu szacunkowego będącego podstawą wydania decyzji administracyjnej (operat rzeczoznawcy Pana R. S.) i przedstawienia operatu sporządzonego na zlecenie Spółki [...] (operat rzeczoznawcy Pana L. B.) winien dokonać oceny zawartości merytorycznej operatu przez organizację zawodową rzeczoznawców majątkowych. Organ I instancji wypełniając dyspozycje organu odwoławczego prowadząc ponownie postępowanie administracyjne zwrócił się do Polskiego Towarzystwa Rzeczoznawców Majątkowych o dokonanie oceny prawidłowości sporządzenia operatów szacunkowych. PTRM dokonał oceny prawidłowości sporządzenia operatów szacunkowych. W stosunku do operatu opracowanego przez Pana L. B. orzekł "operat sporządzony nieprawidłowo". W uzasadnieniu wskazał, że "wykorzystaną do wyceny metodę pozostałościową stosuje się przy analizie i sporządzaniu projektów rozwoju dla nieruchomości. Nie daje ona żadnej możliwości określenia wzrostu wartości nieruchomości na skutek uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. To czyni operat nieprzydatnym do celu w jakim został wykonany." Podobnie orzekł w stosunku do operatu sporządzonego przez R. S. "operat sporządzony nieprawidłowo". Stwierdził w uzasadnieniu "w operacie popełniono szereg błędów z zakresu doboru i analizy danych: niewłaściwie zdefiniowano rynek nieruchomości porównawczych, nieprawidłowo określono czynniki cenotwórcze i ich wagi, nie został zbadany trend czasowy, błędy te powodują, że określona w operacie wartość jest nieprawdopodobna."

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00