Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 2 grudnia 2014 r., sygn. I SA/Wa 389/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Owsińska-Gwiazda (spr.) Sędziowie: WSA Dorota Apostolidis WSA Małgorzata Miron Protokolant starszy sekretarz sądowy Artur Dobrowolski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 grudnia 2014 r. sprawy ze skargi E. K. i B. K. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia i wypłaty odszkodowania oddala skargę.

Uzasadnienie

Wojewoda [...], po rozpatrzeniu odwołania B. K., decyzją z dnia [...] stycznia 2014r. utrzymał w mocy decyzję Prezydenta Miasta W. nr [...] z dnia [...] listopada 2013 r. odmawiającą ustalenia i wypłaty odszkodowania za grunt położonego w W. w [...] przy ulicy [...], stanowiący działkę ewidencyjną Nr [...], z obrębu [...] o powierzchni [...] m. kw., uregulowany w księdze wieczystej [...].

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie sprawy.

Prezydent W. decyzją nr [...] z dnia [...] listopada 2013r. odmówił ustalenia i wypłaty odszkodowania za wyżej opisany grunt. W odwołaniu od tej decyzji B. K. zarzucił rażące naruszenie przepisów art. 129 ust. 5 pkt 3 ugn w związku z art. 1 Protokołu Nr 1 do Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, z treści którego Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wywiódł tezę, że wydzielenie działek pod ogólnodostępną drogę wewnętrzną, która służyć może do użytku nieograniczonej liczbie osób, stanowi ingerencję w prawo własności, za które przysługuje odszkodowanie. Zgodnie z art. 129 ust. 5 pkt 3 ugn starosta wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej wydaje odrębna decyzję o odszkodowaniu, gdy nastąpiło pozbawienie praw do nieruchomości bez ustalenia odszkodowania, a obowiązujące przepisy przewidują jego ustalenie. W odwołaniu podniesiono ponadto, że pogląd o przysługiwaniu odszkodowania za wydzielenie nieruchomości pod ogólnodostępna drogę wewnętrzną wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 5 czerwca 2012r. I OSK 687/11. Zgodnie z w/w wyrokiem wydanym na gruncie powołanego przepisu wyroku w sprawie Bugajny i inni przeciwko Polsce Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu podniósł wprost, że przeznaczenie w decyzji podziałowej prywatnej działki pod drogę istotnie ogranicza właściciela w korzystaniu z nieruchomości, a zatem pozbawia posiadania w rozumieniu art. 1 Protokołu do Konwencji. W stanie faktycznym przedmiotowej sprawy nie budzi wątpliwości w ocenie odwołującego się, że działka Nr [...] została wydzielona pod drogę ogólnodostępną, która została naniesiona na mapę zasadniczą poprzez określenie jej linii rozgraniczających oraz została zaprojektowana w planie miejscowym obowiązującym w dacie podziału nieruchomości tj, w dniu [...] lipca 2002r. O przymusowym charakterze wydzielenia nieruchomości pod drogę wewnętrzną świadczy przepis postanowienia pozytywnie opiniującego projekt podziału poprzedzającego projekt podziału poprzedzającego decyzję z dnia [...] lipca 2002r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00