Wyrok WSA w Lublinie z dnia 2 grudnia 2014 r., sygn. II SA/Lu 64/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Robert Hałabis (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec, Sędzia NSA Krystyna Sidor, Protokolant Referent Paulina Nagajek, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 2 grudnia 2014 r. sprawy ze skargi D. S. na decyzję Wojewody L. z dnia [..] nr [..] w przedmiocie odszkodowania za grunt przejęty pod drogę I. oddala skargę; II. nakazuje zwrócić skarżącej D. S. od Skarbu Państwa (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w L.) kwotę 1300 zł (jeden tysiąc trzysta złotych) tytułem zwrotu nadpłaconego wpisu od skargi.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 25 listopada 2013 r. (znak: [...]), Wojewoda [...] po rozpatrzeniu odwołania Gminy [...] reprezentowanej przez Prezydenta Miasta [...] od decyzji Starosty [...] z dnia 12 sierpnia 2013 r. (znak: [...]) w przedmiocie ustalenia i wypłaty odszkodowania na rzecz [...] za nieruchomość stanowiącą działkę nr [...] o pow. 0,0401 ha położoną w [...], przy ul. [...], przejętą z mocy prawa na własność Gminy [...] pod drogę publiczną - uchylił zaskarżoną decyzję w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania organowi I instancji.
W uzasadnieniu decyzji wyjaśniono, że Prezydent Miasta [...] decyzją z dnia 2 października 2003 r. znak: [...] zmienioną decyzją Prezydenta Miasta [...] z dnia 31 marca 2009 r. znak: [...] zatwierdził projekt podziału nieruchomości oznaczonej jako działka nr [...], stanowiącej własność [...]. Jedna z wydzielonych działek oznaczona nr [...]o pow. 0,0401 ha, przeznaczona pod drogę publiczną, przeszła z mocy prawa na rzecz Gminy [...]. Powyższa decyzja stanowiła podstawę do ujawnienia w księdze wieczystej KW Nr [...], prowadzonej przez Sąd Rejonowy w [...], Gminy [...] jako właściciela tej nieruchomości. Zgodnie z art. 98 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, za działki wydzielone pod drogi publiczne, które przeszły z mocy prawa na rzecz gminy przysługuje odszkodowanie w wysokości uzgodnionej między właścicielem, a właściwym organem. Jeżeli do takiego uzgodnienia nie dojdzie, na wniosek właściciela odszkodowanie ustala się i wypłaca według zasad i trybu obowiązującego przy wywłaszczaniu nieruchomości.