Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Białymstoku z dnia 16 grudnia 2014 r., sygn. II SA/Bk 838/14

Rejestracja studenta na następny semestr z długiem punktowym wywołuje jedynie skutek wewnętrzny (zakładowy), wobec czego nie jest tego rodzaju aktem zewnętrznym (decyzją administracyjną), który zgodnie z art. 207 ust. 1ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym oraz art. 3 par. 2 pkt 1 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi podlegałby zaskarżeniu do sądu administracyjnego.

Teza urzędowa

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska (spr.), sędzia WSA Marek Leszczyński, sędzia NSA Anna Sobolewska-Nazarczyk, st. sekretarz sądowy Marta Lawda, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 2 grudnia 2014 r. sprawy ze skargi E. P. na decyzję Rektora Politechniki B. z dnia [...] czerwca 2014 r. Nr [...] w przedmiocie rejestracji z długiem punktów zaliczeniowych na II semestr w roku akademickim 2013/2014 p o s t a n a w i a odrzucić skargę ,

Uzasadnienie

Prodziekan ds. Studenckich i Dydaktyki Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki B., decyzją z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...], zarejestrował E. P. (studentkę I roku niestacjonarnych studiów II stopnia na kierunku budownictwo) na drugi semestr z długiem punktów zaliczeniowych. Za powtarzanie niezaliczonego przedmiotu (brak zaliczenia projektu i wykładu z mechaniki konstrukcji inżynierskich), zgodnie z § 3 ust. 3 Załącznika nr 1 do Uchwały Senatu Politechniki B. z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...], w sprawie określenia zasad pobierania i trybu oraz warunków zwalniania z opłat za usługi edukacyjne świadczone Politechnice B., została naliczona opłata w wysokości 620 zł.

E. P. odwołała się do Rektora Politechniki B. od wyżej wskazanej decyzji, twierdząc że organ I instancji wydał decyzję nie biorąc pod uwagę obiektywnej przyczyny niezaliczenia przedmiotu, jaką jest długotrwała choroba oraz braku uzasadnienia naliczenia opłaty za powtarzanie przedmiotu w sytuacji braku obiektywnej możliwości jego zaliczenia zgodnie z ustalonym harmonogramem studiów. Nadto podniosła, że należy jej umożliwić podejście do zaliczenia przedmiotu w terminie późniejszym, bez obciążania jakimikolwiek opłatami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00