Wyrok WSA w Lublinie z dnia 28 listopada 2014 r., sygn. I SA/Lu 499/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Czajecka-Szpringer, Sędziowie NSA Anna Kwiatek (sprawozdawca),, WSA Andrzej Niezgoda, Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Kożuch, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 28 listopada 2014 r. sprawy ze skargi H.-N.I Sp. z o.o. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz H.-N.I Sp. z o.o. kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
I SA/Lu 499/14
Uzasadnienie
Zaskarżoną interpretacją indywidualną Dyrektor Izby Skarbowej działając z upoważnienia Ministra Finansów uznał za nieprawidłowe stanowisko A. w L. zawarte we wniosku z dnia 19.03.2014 r. uzupełnione pismem z dnia 11.04.2014 r. dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z przekształceniem spółki kapitałowej w spółkę osobową.
We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji Spółka przedstawiła zdarzenie przyszłe:
A. jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, mającą podlegać przekształceniu w spółkę osobową w 2014r. lub 2015r. Wspólnikami Spółki są osoby fizyczne. Od początku istnienia tj. od 2003r. Spółka osiągała, zysk który następnie dzieliła stosownie do zasad określonych w ksh. Najczęściej Walne Zgromadzenie podejmowało uchwałę, w której decydowało o jego podziale między akcjonariuszy w formie dywidendy, albo przekazywano zysk na kapitał zapasowy. Uzupełniając wniosek Spółka wskazała, że Zgromadzenie Wspólników co roku w odniesieniu do wszystkich lat działalności, podejmowało uchwałę o przekazaniu zysku na kapitał zapasowy. W aktualnym bilansie kwota kapitału zapasowego wynosi 4.445.059,62 zł. Po przekształceniu wszyscy dotychczasowi udziałowcy staną się wspólnikami spółki jawnej, a udziały przypadną proporcjonalnie do wartości udziałów przypadających na oboje wspólników. Dotychczasowa działalność gospodarcza będzie kontynuowana przez spółkę jawną, która będzie sukcesorem praw i obowiązków Spółki z o.o.