Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 4 listopada 2014 r., sygn. III SA/Lu 780/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Ewa Ibrom,, Sędzia WSA Grzegorz Wałejko, Protokolant Asystent sędziego Dorota Winiarczyk - Ożóg, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 4 listopada 2014 r. sprawy ze skargi M. T. na decyzję Wojewody z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2014 r., znak: [...], po przeprowadzeniu postępowania na wniosek G. T., Burmistrz N. odmówił wymeldowania M. T. z pobytu stałego pod adresem w N. przy ul. A. S. nr [...].

W uzasadnieniu organ wskazał, iż zgromadzony w sprawie materiał nie wskazuje na to, iż M. T. nie zamieszkuje w miejscu stałego zameldowania. Nie została zatem spełniona przesłanka z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2006 r., Nr 139, poz. 993, ze zm.).

Od powyższej decyzji odwołanie wniosła G. T., zarzucając, że decyzja jest niezgodna ze stanem faktycznym, ponieważ jej mąż nie zamieszkuje w miejscu zameldowania.

Po rozpatrzeniu odwołania decyzją z dnia [...] czerwca 2014 r., znak: [...], Wojewoda L. uchylił w całości zaskarżoną decyzję i wymeldował M. T. z pobytu stałego w ww. lokalu.

Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie organ wskazał, że decyzję o wymeldowaniu wydaje się w stosunku do osoby, która opuściła miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad trzy miesiące i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się. Przez opuszczenie dotychczasowego miejsca pobytu należy rozumieć fizyczne nieprzebywanie w lokalu i skoncentrowanie swoich spraw życiowych w innym miejscu.

Ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego bezspornie wynika, że M. T. pod adresem stałego zameldowania nie zamieszkuje od 6.10.2013 r. Po opuszczeniu miejsca pobytu stałego, zamieszkał w mieszkaniu córki przy ul. A. G. [...], gdzie jak sam przyznaje zamieszkuje do chwili obecnej. W trakcie składanych zeznań przed organem ewidencyjnym, powyższe fakty potwierdzają zgodnie obie strony postępowania oraz córka i zięć, u których zamieszkuje strona podlegająca wymeldowaniu. Fakt wyprowadzenia się z miejsca stałego zameldowania, potwierdza również sam M. T. w zeznaniach złożonych w Komendzie Powiatowej Policji w P., w rozmowie z pracownikiem socjalnym MOPS w N., w zeznaniach złożonych przed Sądem Rejonowym w P. III Wydział Rodzinny i Nieletnich w sprawie o ustanowienie rozdzielności majątkowej. We wszystkich wyżej przywołanych dowodach strona jako powód wyprowadzenia się z miejsca pobytu stałego, wskazuje ostry konflikt istniejący między nim a wnioskodawczynią jego wymeldowania. Oświadczenia składane przez stronę podlegającą wymeldowaniu przed organem policji i sądem, dają podstawę aby przyjąć, iż opuszczenie miejsca pobytu stałego było dobrowolne - wynikające z woli strony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00