Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 27 listopada 2014 r., sygn. II SA/Kr 1163/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Tuszyńska Sędziowie: Sędzia WSA Agnieszka Nawara-Dubiel Sędzia NSA Anna Szkodzińska (spr.) Protokolant: Katarzyna Paszko-Fajfer po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 listopada 2014 r. sprawy ze skargi Parafii [...] p.w. [...] w K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 29 kwietnia 2014 r. znak: [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności orzeczenia I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie organu I instancji; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz strony skarżącej Parafii [...] p.w. [...] w K. kwotę 100 zł (sto złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Uzasadnienie:

Orzeczeniem z dnia 13 października 1951 r. (....) Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w N. działając na podstawie art. 37 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. RP nr 14, poz. 130 ) oraz art. 35 ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów (Dz. U. RP. z 1927 r., nr 92, poz. 83) zatwierdziło projekt scalenia gruntów położonych w gminie katastralnej K. , stanowiącej obecnie część miasta K.

Pismem z dnia 12 września 2012 r. Parafia [....] w K. wniosła o stwierdzenie nieważności tego orzeczenia.

Uzasadniając wniosek Parafia [....] podniosła, że ww. orzeczenia zapadły z rażącym naruszeniem prawa, jako że w projektach przewidziano i wydzielono działki jedynie dla niektórych właścicieli nieruchomości objętych scaleniem. Dla innych właścicieli, w tym dla Parafii G[....] w K. nie wydzielono żadnej nieruchomości.

Strona podała, że scalenie gruntu miało i nadal ma na celu wyłącznie poprawę struktury przestrzennej gospodarstw rolnych. Zmienia ono zatem jedynie ukształtowanie przedmiotu tych uprawnień. Postępowanie scaleniowe nie zmienia ani liczby właścicieli, ani nie odbiera prawa własności. Projekt scalenia, w którym w ogóle nie przewiduje się nieruchomości dla uczestnika postępowania scaleniowego, przez co pozbawia się go własności, jest projektem z gruntu wadliwym, a orzeczenie które ten projekt zatwierdza podjęte jest z rażącym naruszeniem art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów (Dz. U. R.P. Nr 92 z 1927 r., poz. 833).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00