Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 26 listopada 2014 r., sygn. I SA/Gl 652/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Pindel (spr.), Sędziowie WSA Wojciech Organiściak, Anna Tyszkiewicz-Ziętek, Protokolant Paulina Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 listopada 2014 r. sprawy ze skargi B. K. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej w K., działając w imieniu Ministra Finansów na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. - Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), następnie powoływanej w skrócie: o.p., oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) na wniosek B. K. wydał w dniu [...] interpretację indywidualną nr [...] dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych, w której uznał, że przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych wskutek likwidacji spółki jawnej powstałej przed 1 stycznia 2014 r. z przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej, której akcjonariuszem był wnioskodawca, jest nieprawidłowe.
Zgodnie ze zdarzeniem przyszłym zaprezentowanym we wniosku, wnioskodawca był akcjonariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej, która osiągała przychody ze zbywania akcji i udziałów w spółkach kapitałowych, jak również z dywidend i odsetek bankowych z rachunków bankowych. W czasie istnienia tej spółki u wnioskodawcy nie powstał obowiązek podatkowy, gdyż nie podejmowano uchwał o wypłacie dywidendy lub zaliczek na poczet dywidendy. Spółka ta została przekształcona w spółkę jawną, która uzyskuje przychody z działalności w zakresie udzielania pożyczek oraz z odsetek od środków zgromadzonych na lokatach i rachunkach bankowych. Wnioskodawca nie wyklucza, że w przyszłości zechce zakończyć prowadzenie działalności gospodarczej w obecnej formie i w związku z tym zostanie podjęta decyzja o likwidacji spółki jawnej lub o rozwiązaniu spółki jawnej bez przeprowadzenia formalnej likwidacji (następnie te zdarzenia opisywane są łącznie jako "likwidacja").