Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 8 października 2014 r., sygn. II SA/Wr 515/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA - Andrzej Wawrzyniak /sprawozdawca/ Sędzia NSA - Halina Kremis Sędzia WSA - Alicja Palus Protokolant starszy sekretarz sądowy - Magda Minkisiewicz po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 8 października 2014 r. sprawy ze skargi A.O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie umorzenia z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości gruntowej oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Prezydent W. na podstawie art. 105 § 1 k.p.a. umorzył z urzędu postępowanie administracyjne wszczęte z urzędu na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 2001 r. o nabywaniu przez użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości (Dz.U. Nr 113, poz. 1209 z późn. zm.), kontynuowane w trybie przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (t.jedn. Dz.U. z 2012 r. poz. 83), w sprawie przekształcenia w prawo własności prawa wieczystego użytkowania nieruchomości położonej we W. przy ul. [...], oznaczonej geodezyjnie jako działka nr 101 o powierzchni 1159 m², AM-12, obręb K., dla której prowadzona jest przez Sąd Rejonowy dla W.-K. IV Wydział Ksiąg Wieczystych księga wieczysta nr [...], jako bezprzedmiotowe.
W uzasadnieniu organ I instancji podniósł, że przedmiotowe postępowanie zostało wszczęte z urzędu w dniu 9 czerwca 2004 r. na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 2001 r. o nabywaniu przez użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości, a w dniu 30 czerwca 2004 r. R.O. złożył wniosek w sprawie przekształcenia w prawo własności prawa wieczystego użytkowania wyżej wymienionej nieruchomości na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 września 1997 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności (t.jedn. Dz.U. z 2001 r. Nr 120, poz. 1299 z późn. zm.). Podkreślając, że postępowania nie zostały zakończone, Prezydent W. wskazał, że wyżej wymienione ustawy zostały uchylone ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Zgodnie z jej art. 8, do spraw wszczętych na podstawie ustaw, o których mowa w art. 9 i niezakończonych decyzją ostateczną, stosuje się przepisy niniejszej ustawy. Pismem z dnia 19 czerwca 2005 r. R.O. potwierdził wniosek złożony wcześniej, a w dniu 3 lipca 2006 r. wpłynął wniosek A.O., na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. Organ I instancji podał, że pismem z dnia 8 sierpnia 2007 r. strony zostały poinformowane o okolicznościach faktycznych i prawnych mogących mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków będących przedmiotem postępowania oraz że stosownie do art. 10 § 1 kpa istnieje możliwość zapoznania się z materiałem dowodowym zgromadzonym w sprawie i zgłoszenia żądań w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego zawiadomienia. Pismo to zostało doręczone stronom w dniu 24 sierpnia 2007 r. W dniu 29 sierpnia 2007 r. do organu zgłosił się R.O. i wyraził prośbę, "aby na razie decyzji w sprawie przekształcenia prawa wieczystego użytkowania w prawo własności nie wydawać". Prezydent W. stwierdził, że do dnia 13 czerwca 2010 r., to jest do dnia, w którym upływał termin prawa użytkowania wieczystego, strony nie zajęły stanowiska w sprawie, szczególnie co do sposobu uiszczenia opłaty za przekształcenie prawa. W opinii organu, skoro z dniem 13 czerwca 2010 r. użytkowanie wieczyste przedmiotowej nieruchomości wygasło, postępowanie w sprawie przekształcenia w prawo własności prawa wieczystego użytkowania nieruchomości położonej we W. przy ul. [...] stało się bezprzedmiotowe.