Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 października 2014 r., sygn. III SA/Wa 956/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Elżbieta Olechniewicz, Sędziowie sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek (sprawozdawca), sędzia WSA Jarosław Trelka, Protokolant starszy referent Karol Kodym, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 października 2014 r. sprawy ze skargi G. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zaliczenia kwoty zwrotu podatku od towarów i usług za lipiec 2013 r. na poczet zaległości podatkowych oraz przyszłych zobowiązań w podatku od towarów i usług i podatku dochodowym od osób prawnych oddala skargę
Uzasadnienie
W dniu 20 sierpnia 2013r. do [...] Urzędu Skarbowego w W. wpłynęła deklaracja dla podatku od towarów i usług (VAT-7) za lipiec 2013r., w której G. Sp. z o.o. - dalej: "Skarżąca" lub "Spółka" wykazała kwotę podatku do zwrotu w wysokości 399.604 zł oraz wniosek Spółki o zaliczenie powyższego zwrotu na poczet zaległości podatkowych oraz przyszłych zobowiązań podatkowych (VAT, CIT).
Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w W. postanowieniem z dnia [...] października 2013r. Nr [...], wydanym na podstawie art. 216 w związku z art. 76b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) - dalej: "O.p.", odmówił zaliczenia kwoty zwrotu podatku od towarów i usług wynikającego ze złożonej w dniu 20 sierpnia 2013r. deklaracji VAT-7 za lipiec 2013r. na poczet zaległości podatkowych oraz przyszłych zobowiązań w podatku od towarów i usług i podatku dochodowym od osób prawnych. W uzasadnieniu stwierdził, że z uwagi na trwające czynności sprawdzające w zakresie prawidłowości i rzetelności rozliczenia transakcji przez kontrahentów Spółki przedłużył termin dokonania zwrotu podatku za lipiec 2013r. do dnia zakończenia weryfikacji rozliczenia. Ponadto organ pierwszej instancji wskazał, że dla dokonania wnioskowanego przez Spółkę zaliczenia konieczne jest stwierdzenie przez organ podatkowy zasadności zwrotu. Zaliczenie zwrotu podatku odnosi się bowiem do dokonanego - zgodnie z art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) - dalej: "ustaw o VAT" - zwrotu podatku, a nie prawa do tego zwrotu jeszcze nie zrealizowanego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right