Wyrok WSA w Opolu z dnia 30 października 2014 r., sygn. II SA/Op 482/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Daria Sachanbińska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Sędzia WSA Elżbieta Naumowicz Protokolant Starszy inspektor sądowy Katarzyna Stec po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 30 października 2014 r. sprawy ze skargi P.M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 23 września 2013 r., nr [...], w przedmiocie odmowy przyznania prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Głuchołaz z dnia 18 czerwca 2013 r., nr [...], 2) określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi wniesionej przez P. M. jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 23 września 2013 r., nr [...], utrzymująca w mocy decyzję Burmistrza Głuchołaz z dnia 18 czerwca 2013 r., nr [...], orzekającą o odmowie przyznania P. M. prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad matką B. M., która jest osobą niepełnoprawną w stopniu znacznym.
Wydanie zaskarżonej decyzji poprzedziło postępowanie o następującym przebiegu:
Wnioskiem z dnia 14 maja 2013 r. skarżący wystąpił do Urzędu Miejskiego w Głuchołazach o ustalenie prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego w związku ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawną matką B. M., legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, wydanym przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Nysie w dniu 13 października 2010 r. Z orzeczenia wynika, że wydaje się je do 31 stycznia 2014 r. i że ustalony stopień niepełnosprawności B. M. datuje się od 2006 r.
Decyzją z dnia 18 czerwca 2013 r., wydaną m.in. na podstawie art. 2, art. 16a ust. 1, ust. 2, ust. 6 i ust. 7 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. nr 139, poz. 992, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą", Burmistrz Głuchołaz nie przyznał P. M. prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego w związku z koniecznością sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną - B. M. W uzasadnieniu organ podał, po pierwsze, że skarżący przedłożył orzeczenie uznające jego matkę za osobę o znacznym stopniu niepełnosprawności, po drugie, przedstawił dokumenty świadczące o spełnieniu kryterium dochodowego, niezbędnego do otrzymania specjalnego zasiłku opiekuńczego, a po trzecie uznał, że przeprowadzony wywiad środowiskowego potwierdził, iż matka skarżącego jest całkowicie uzależniona od pomocy ze strony syna. Następnie organ odnotował, że skarżący załączył do akt sprawy świadectwo pracy, z którego wynika, że pozostawał on w zatrudnieniu w okresie od 1 września 2008 r. do 31 sierpnia 2011 r. oraz, że umowa o pracę została rozwiązana wraz z upływem czasu, na jaki została zawarta. P. M. przedłożył także zaświadczenie Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie o utracie z dniem 8 maja 2012 r. - na własny wniosek - statusu osoby bezrobotnej. Mając powyższe na uwadze, organ pierwszej instancji stwierdził, że skarżący nie zrezygnował z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności - matką B. M. Nie spełnił zatem przesłanki z art. 16a ust. 1 ustawy, uprawniającej do specjalnego zasiłku opiekuńczego.