Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 28 października 2014 r., sygn. I SA/Ol 666/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Ryszard Maliszewski, Sędziowie sędzia WSA Zofia Skrzynecka (sprawozdawca), sędzia WSA Wiesława Pierechod, Protokolant specjalista Paweł Guziur, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 16 października 2014r. sprawy ze skarg spółki A na decyzje Dyrektora Izby Celnej z dnia "[...]" nr "[...]" z dnia "[...]" nr "[...]" z dnia "[...]" nr "[...]" z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za wrzesień, październik, listopad i grudzień 2007r. I. uchyla decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia "[...]" nr "[...]"; II. oddala pozostałe skargi; III. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącej kwotę 2817 zł (dwa tysiące osiemset siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; IV. określa, że decyzja wymieniona w pkt I. nie może być wykonywana.
Uzasadnienie
Decyzjami z dnia "[...]" Naczelnik Urzędu Celnego określił Spółce A w I. zobowiązania podatkowe w podatku akcyzowym za wrzesień - grudzień 2007 r. w łącznej wysokości 22.335 zł.
Podstawę wydania w/w decyzji stanowiły ustalenia postępowania podatkowego, w wyniku którego stwierdzono, że strona prowadziła działalność gospodarczą, w ramach której dokonywała m.in. obrotu olejem opałowym oznaczonym nieusuwalnym znacznikiem i zabarwionym na czerwono. Zakupy oleju opałowego były realizowane przez podatnika u kontrahentów: Spółki B z siedzibą w G. oraz Spółki C z siedzibą w K. Prowadzona natomiast przez Spółkę sprzedaż tego wyrobu akcyzowego była dokonywana zarówno na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, jak i osób fizycznych nieprowadzących tej działalności. Sprzedaż była dokumentowana fakturami VAT lub paragonami fiskalnymi, do których stosownie do § 4 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 87, poz. 825 ze zm.), dalej jako: "rozporządzenie", dołączane były oświadczenia nabywców o przeznaczeniu oleju opałowego na cele grzewcze, uprawniające podatnika do zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego. Olej opałowy dostarczany był odbiorcom przez podatnika cysterną samochodową lub odbierany przez nabywcę.