Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 30 października 2014 r., sygn. III SA/Gd 707/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jacek Hyla, Sędziowie Sędzia WSA Alina Dominiak (spr.), Sędzia WSA Elżbieta Kowalik - Grzanka, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Wioleta Gładczuk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 października 2014 r. sprawy ze skargi "A" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G. na decyzję Inspektora Pracy z dnia 4 lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie wykonania czynności pokontrolnych oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 4 lipca 2014 r. nr [...] Okręgowy Inspektor Pracy, działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. i art. 19 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy, utrzymał w mocy decyzje zawarte w nakazie z dnia 30 maja 2014 r. nr [...] wydanym przez Inspektora Pracy w następstwie kontroli przeprowadzonej w Przedsiębiorstwie Usługowo Produkcyjnym "A" Sp. z o.o. w G..

Spółka zobowiązana została do

- opracowania i udostępnienia pracownikom do stałego korzystania instrukcji bhp dotyczącej procesu technologicznego przy produkcji płotów lamelowych,

- uzupełnienia instrukcji bhp obsługi pilarki tarczowej [...], przy obsłudze której doszło do wypadku ciężkiego w dniu 1.04.2014r., o zasady bezpiecznego postępowania przy cięciu ukośnym obrabianych elementów; czynności, które należy wykonać przed rozpoczęciem danej pracy, czynności do wykonania po zakończeniu pracy oraz o zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych stwarzających zagrożenia dla życia lub zdrowia pracowników,

- utworzenia służby bezpieczeństwa i higieny pracy.

Organ odwoławczy wskazał, że w czasie kontroli inspektor pracy stwierdził brak instrukcji bhp przy prowadzeniu procesu technologicznego produkcji płotów lamelowych, przy których miał miejsce wypadek przy pracy( przy obsłudze pilarki) . W związku z tym wydał decyzję, zobowiązującą pracodawcę do opracowania ww. instrukcji i ich udostępnienia pracownikom do stałego korzystania. Organ odwoławczy wyjaśnił, że § 41 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy rozróżnia kilka rodzajów instrukcji, które winny zostać opracowane przez pracodawcę. Nie są to tożsame instrukcje, gdyż jedna dotyczy bezpieczeństwa obsługi maszyny, a druga bezpieczeństwa prowadzenia procesu technologicznego. W tej sytuacji posiadanie instrukcji obsługi maszyn i innych urządzeń technicznych nie zwalnia z obowiązku opracowania i udostępnienia pracownikom do stałego korzystania instrukcji bezpieczeństwa prowadzenia procesu technologicznego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00