Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 22 października 2014 r., sygn. II SA/Gd 440/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Zdzisław Kostka (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Janina Guść Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Protokolant: Starszy sekretarz sądowy Agnieszka Szczepkowska po rozpoznaniu w dniu 22 października 2014 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 22 marca 2012 r., nr [...] w przedmiocie administracyjnej kary pieniężnej za usunięcie drzew bez wymaganego zezwolenia 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza z dnia 22 marca 2011 r., nr [...], 2. orzeka, że wymienione w punkcie pierwszym wyroku decyzje nie mogą być wykonane, 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w G. 9.675 (dziewięć tysięcy sześćset siedemdziesiąt pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Skarżący A. wniósł skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z 22 marca 2012 r., którą utrzymano w mocy decyzję Burmistrza Miasta z 22 marca 2011 r. w przedmiocie nałożenia administracyjnej kary pieniężnej za usunięcie drzew bez wymaganego zezwolenia. Z akt sprawy wynikają następujące jej istotne okoliczności.

Burmistrz Miasta decyzją z 22 marca 2011 r., powołując się na art. 88 ust. 1 pkt 2 i art. 89 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, nałożył na skarżącego administracyjną karę pieniężną w wysokości 245.756,73 zł za usunięcie drzew bez wymaganego zezwolenia. Organ administracji ustalił, że skarżący bez wymaganego zezwolenia w dniu 7 stycznia 2009 r. usunął z działki nr [...], przy ul. S. w R., stanowiącej własność skarżącego, pięć klonów zwyczajnych, z których dwa miały dwa pnie, jeden trzy, jeden pięć, a jeden miało tylko jeden pień.

Okoliczności usunięcia tych drzew oraz ujawnienia tego faktu były, jak wynika z uzasadnienia decyzji organu administracji pierwszej instancji, następujące. 7 stycznia 2009 r. Straż Miejska zawiadomiła Urząd Miasta o wycięciu drzew na działce nr [...] przy ul. S. w R. Tego samego dnia pracownicy Urzędu Miasta dokonali oględzin miejsca wycięcia drzew. W oględzinach tych brał udział pracownik skarżącego P. P. W ich trakcie ustalono, że drzewa ścięto na wysokości 34 - 45 cm nad ziemią, że znajdowały się one w odległości 5,70 m od ściany budowanego przez skarżącą budynku wielorodzinnego oraz że kłody ściętych drzew były już załadowane na samochód ciężarowy. Zmierzono wówczas jedynie najmniejsze promienie pni i na tej podstawie ustalono, że promienie te w drzewie złożonym z trzech pni wynosiły 2,25 cm, 8,25 cm i 8 cm, w drzewach o dwóch pniach 11 cm i 10 cm oraz 7 cm i 5 cm, w drzewie o pięciu pniach 9,5 cm, 4 cm, 11 cm, 9 cm i 6 cm oraz w drzewie o jednym pniu 8 cm. Kłód nie zmierzono. P. P. w trakcie oględzin wyjaśnił, że drzewa zostały usunięte na polecenie Dyrektora do spraw Inwestycji W. D. oraz przyznał, że miały one więcej niż 5 lat. Oględziny zostały udokumentowane protokołem, fotografiami oraz mapą sytuacyjną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00