Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 8 października 2014 r., sygn. II SA/Bd 510/14

 

Dnia 8 października 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jerzy Bortkiewicz (spr.) Sędziowie: sędzia WSA Wojciech Jarzembski sędzia WSA Leszek Tyliński Protokolant: starszy sekretarz sądowy Jakub Jagodziński po rozpoznaniu w II Wydziale na rozprawie w dniu 8 października 2014 roku sprawy ze skargi J.W. na decyzję Odwoławczej Komisji Stypendialnej Uniwersytetu [...] w [...][...] w [...] z dnia [...] lutego 2014 r., nr [...] w przedmiocie stypendium rektora dla najlepszych studentów 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Odwoławczego Komisji Stypendialnej Uniwersytetu [...] w [...] z dnia [...] listopada 2013r., 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Po rozpatrzeniu wniosku skarżącego J. W. (studenta VI roku farmacji) o przyznanie stypendium rektora dla najlepszych studentów na rok akademicki [...], Odwoławcza Komisja Stypendialna Uniwersytetu [...] w T., (dalej też OKS) na podstawie art. 173 ust 1 pkt 3 i art. 181 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 164, poz. 1365 ze zm.), § 23-32 Regulaminu przyznawania pomocy materialnej studentom [...] z dnia 29 września 2011 r., przyjętego zarządzeniem nr [...] Rektora [...] z dnia [...] (dalej Regulamin), decyzją z dnia [...] przyznała wnioskodawcy przedmiotowe stypendium na 5 miesięcy w wysokości [...] zł miesięcznie.

Uznając, że wnioskowane stypendium powinno zostać przyznane na okres 6 miesięcy skarżący złożył do Odwoławczej Komisji Stypendialnej wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

W uzasadnieniu wniosku skarżący wskazał, że § 32 ust. 1 Regulaminu stanowi, iż stypendium rektora przyznawane jest na okres 9 miesięcy w danym roku akademickim (od października do czerwca), z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 oraz, że ust. 2 § 32 określa, że jeżeli ostatni rok studiów trwa jeden semestr, stypendium rektora przyznaje się na okres 5 miesięcy (od października do lutego). Wyjaśnił, że w sprawie w oparciu o powyższy przyjęto, że ostatni - VI rok farmacji trwa jeden semestr. Następnie zaznaczył, że zgodnie z § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 lutego 2009 r. w sprawie praktyki zawodowej w aptece (Dz.U. z 2009 Nr 31, poz. 215, dalej powoływanego jako rozporządzenie w sprawie praktyki zawodowej w aptece) praktyka rozpoczyna się po wykonaniu i obronie pracy magisterskiej, nie później niż z dniem 1 października, i kończy się po 6 miesiącach pod warunkiem zrealizowania pełnego programu praktyki w łącznej liczbie 960 godzin dydaktycznych, przy czym godzina dydaktyczna realizacji zajęć w ramach praktyki trwa 45 minut. W tym kontekście wskazał, że na Collegium Medicum [...] zgodnie z postanowieniem Kierownika do Spraw Praktyk 6-miesięcznych w Aptece, praktykę po V roku farmacji można rozpocząć dopiero 1 października, bez możliwości wcześniejszego jej rozpoczęcia, i że dlatego też rozpoczęta przez niego z dniem [...] praktyka kończy się [...] Tymczasem zarządzenie Nr [...] Rektora [...] w T. z dnia [...] w sprawie organizacji roku akademickiego [...] określa, że semestr zimowy trwa od [...] do [...]. Według zaś § 22 ust. 2 Regulaminu studiów [...], jeżeli okresem zaliczeniowym jest semestr, ostateczny termin uzyskania zaliczeń zajęć objętych planem studiów i składania wszystkich egzaminów w semestrze zimowym upływa [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00