Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 września 2014 r., sygn. VI SA/Wa 1438/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Pamela Kuraś - Dębecka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Maliszewska Sędzia WSA Urszula Wilk Protokolant st. ref. Paulina Stylińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 września 2014 r. sprawy ze skargi P. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z [...] lutego 2014 r. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia (dalej Prezes NFZ) utrzymał w mocy decyzję Dyrektora [...] Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia (dalej Dyrektor OW NFZ) z [...] września 2013 r., którą ustalono, że I. M. podlegała obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu wykonywania zawartych z P. Sp. z o.o. z siedzibą w W. umów, co do których stosuje się przepisy kodeksu cywilnego o umowie zlecenia, w okresach [...]. Jako podstawę prawną organ zastosował art. 102 ust. 5 pkt 24 w zw. z art. 109 ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r., nr 164, poz. 1027, ze zm.), dalej ustawa o świadczeniach.
Do powyższych rozstrzygnięć doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym.
W marcu 2013 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w. W. (dalej ZUS) zwrócił się do Dyrektora OW NFZ o wydanie decyzji określającej okres podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu I. M. (ubezpieczona) z tytułu wykonywania przez nią pracy na rzecz P. Sp. z o.o. (płatnik), na podstawie umów cywilnoprawnych - nazwanych "umowami o dzieło", do których - zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 poz. 121), dalej k.c., zastosowanie mają przepisy dotyczące umowy zlecenia, a które rodziły przez to obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego.
Zdaniem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do zawartej z uczestnikiem umowy dotyczącej skompletowania zestawów promocyjnych na rzecz E. mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego o umowie zlecenia. Z przedłożonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych kopii protokołu kontroli oraz informacji o sposobie rozpatrzenia zastrzeżeń do protokołu kontroli wynika, że praca polegała na składaniu zestawów promocyjnych, umowy nie zawierały określonej wymaganej ilości ani rodzajów zestawów a wynagrodzenie za ich wykonanie wyłącznie zależało od tempa pracy tj. wykonanych ilości i typów zestawów a zatrudnieni mieli pełną swobodę co do czasu i ilości wykonywanych dzieł. W zastrzeżeniach do ustaleń protokołu Prezes Zarządu podkreślił, że jest przekonany o prawidłowości postępowania firmy, gdyż część osób wykonujących podobne zadanie jest objęta ubezpieczeniem z powodu zawarcia umów zlecenia, charakteryzujących się innym sposobem wykonywania tych umów.