Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 września 2014 r., sygn. IV SA/Wa 1162/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Wanda Zielińska-Baran (spr.), Sędziowie sędzia WSA Alina Balicka, sędzia WSA Piotr Korzeniowski, Protokolant ref. staż. Paweł Smulski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 września 2014 r. sprawy ze skargi M. H. na decyzję Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzją z dnia [...] kwietnia 2014 r. Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w W. Nr [...] z dnia [...] października 2013 r., znak: [...] o odmowie stwierdzenia nieważności decyzji Starosty O. z dnia [...] października 2005 r., znak: [...] udzielającej M. H. pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie wód opadowych i roztopowych z utwardzonych powierzchni fermy w miejscowości N. (działka nr ew. [...]) poprzez kolektor kanalizacji deszczowej, studzienki ściekowe, separator substancji ropopochodnych i wylot kanalizacji deszczowej do zagłębienia w terenie, skąd odpływają do rowu melioracyjnego (na działce nr [...] obręb K.) dopływu rzeki L..
W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy podał, że przesłanką do stwierdzenia nieważności decyzji nie jest wystąpienie jakiegokolwiek uchybienia przy jej wydawaniu (nawet, gdyby uchybienie to niosło za sobą istotne konsekwencje), ale wystąpienie uchybienia o charakterze kwalifikowanym. Oznacza to, że w postępowaniu o stwierdzenie nieważności obowiązkiem organu jest analizowanie sprawy na podstawie stanu dowodowego i przepisów prawa obowiązujących w dacie wydania decyzji, której dotyczy postępowanie nieważnościowe.
Wnioskodawca jako przesłankę stwierdzenia nieważności wskazał wymienioną w art. 156 § 1 pkt 2 K.p.a. stanowiącą, że organ administracji publicznej stwierdza nieważność decyzji, która wydana została bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa i odniósł ją do przepisów Prawa wodnego, tj. art. art. 9 ust. 1 pkt 14 lit. c oraz § 19 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 8 lipca 2004 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz. U. Nr 168, poz. 1763).