Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 23 września 2014 r., sygn. II SA/Ol 40/14
Dnia 23 września 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Lipiński Sędziowie Sędzia WSA Ewa Osipuk Sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) Protokolant Referent-Stażysta Marta Kudła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 września 2014 roku sprawy ze skargi K. O. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie zaniechania robót budowlanych I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał inwestorom S. i Z.O. zaniechanie dalszych robót budowlanych prowadzonych w parterze budynku mieszkalno -usługowego położonego w G. przy [...], na działce nr [...]. Podstawę rozstrzygnięcia stanowił art. 51 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.) zwanej dalej: pr.bud. oraz art. 104 k.p.a.
W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że pismem z dnia 6 marca 2013 r. K.O. zwrócił się do tut. Inspektoratu o przeprowadzenie kontroli i wstrzymanie robót wykonywanych przez pp. O. na parterze budynku mieszkalno -usługowego zlokalizowanego w G. przy [...], gdyż według jego oceny roboty te grożą zawaleniem budynku. Po przeprowadzeniu kontroli we wskazanym obiekcie ustalono, że roboty rozpoczęto w lutym 2013 r. i polegały one m.in. na wykuciu otworów w ścianach o grubości 24 cm, zbiciu tynków, rozebraniu posadzek, przy czym na wykonywane prace stosownie do art. 28 ust. 1 pr.bud. wymagane jest pozwolenia na roboty budowlane, którego inwestorzy pp. S. i Z.O. nie przedstawili. Ustalono także, że budynek jest wpisany do rejestru zabytków. W oparciu o poczynione ustalenia organ zawiadomił o wszczęciu postępowania w tej sprawie, a następnie postanowieniem z dnia [...] wstrzymał prowadzone roboty budowlane w parterze budynku oraz nałożył na inwestorów obowiązek dostarczenia oceny technicznej wykonanych robót budowlanych w określonym terminie. Inwestorzy wykonując nałożony obowiązek przedłożyli w dniu 12 marca 2013 r. ocenę techniczną wykonanych robót budowlanych sporządzoną przez mgr inż. L.Z., z której wynika, że stan obiektu jest dobry, zabezpieczenia otworów wykonano w sposób zgodny z przepisami prawa i normami. Wykonane roboty nie wpłyną na bezpieczeństwo budynku, gdyż zostały wykonane zgodnie z obowiązującymi normami oraz przepisami. Osoba sporządzająca ocenę zaznaczyła jednak, że aby dokończyć roboty budowlane w lokalu należy wykonać dokumentację projektową z uzgodnieniami. Wobec tego organ uznał, że dalsze roboty można będzie kontynuować po wykonaniu projektu budowlanego uzgodnionego z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz uzyskaniu pozwolenia na roboty budowlane od Starosty.