Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 września 2014 r., sygn. III SAB/Gl 1/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Wujek, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Brandys-Kmiecik (spr.), Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz, Protokolant Specjalista Beata Mahlhofer, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 września 2014 r. przy udziale - sprawy ze skargi :A: Sp. z o.o. w D. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Naczelnika Pierwszego S. Urzędu Skarbowego w S. w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
Skargą datowaną z dnia [...] r. "A" Spółka z o.o. z siedzibą w D. zarzuciła Naczelnikowi Pierwszego [...] Urzędu Skarbowego w S. przewlekle prowadzenie postępowania w sprawie zwrotu wnioskowanego przez Spółkę podatku od towarów i usług za luty 2012 r. Przed wniesieniem tej skargi Spóła pismem z dnia [...] r. wniosła do Dyrektora Izby Skarbowej w K. ponaglenie żądając uznania go za zasadne i wyznaczenie organowi I instancji terminu do załatwienia sprawy. Jednakże postanowieniem z dnia [...] r. Dyrektor Izby Skarbowej w K. uznał złożone ponaglenie za bezzasadne. Pełnomocnik Strony w dniu [...] r. ponownie wniósł ponaglenie, a Dyrektor Izby Skarbowej w K. postanowieniem z dnia [...] r. uznał ponownie ponaglenie za bezzasadne.
W złożonej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach skardze strona, zarzucając przewlekłe prowadzenie postępowania wskazała na działania naruszające podatkowe zasady tj. szybkość działania oraz zasadę przekonywania, podnosząc, iż w postanowieniach wydawanych na podstawie art. 140 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz.749 ze zm. - dalej O.p.) organ podatkowy uzasadniając samo przedłużenie terminu do załatwienia sprawy lakonicznie wskazywał, iż postępowanie nie zostanie zakończone w przewidywanym terminie ze względu na konieczność zebrania całości materiału dowodowego dotyczącego sprawy. W obszernym uzasadnieniu skarżący wskazał, m.in. że niezałatwienie sprawy w terminie wskazywanym w art. 139 § 1 O.p. jest skutkiem bezczynności i bierności organu.