Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 23 września 2014 r., sygn. I SA/Gd 543/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Zdzienicka-Wiśniewska, Sędziowie Sędzia WSA Marek Kraus, Sędzia NSA Alicja Stępień (spr.), Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Sylwia Górny, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 23 września 2014 r. sprawy ze skargi A. Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 27 lutego 2014 r., nr [...] w przedmiocie zabezpieczenia zobowiązania podatkowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej pismem z dnia 26 lipca 2013 r., zwrócił się z wnioskiem do Naczelnika Urzędu Skarbowego o dokonanie zabezpieczenia wykonania zobowiązań podatkowych, w toku postępowania kontrolnego prowadzonego przez ten organ w stosunku do A. Z. prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą "A" w zakresie rzetelności podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2011 r.

Jako przesłankę do dokonania zabezpieczenia wykonania zobowiązań podatkowych wskazano na uzasadnione podejrzenie o uczestnictwo w karuzeli podatkowej z podmiotami krajowymi oraz zagranicznymi z obszaru wspólnoty Europejskiej, z podmiotami nie będącymi członkami Unii Europejskiej, a także z podmiotami prowadzącymi działalność na terenie Azji w celu wygenerowania zwrotów podatku VAT.

W ocenie Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej fakt prowadzenia postępowań przez Prokuraturę i różne Urzędy Kontroli Skarbowej w Polsce wobec kontrahentów firmy "A" może świadczyć o podejrzeniu ich uczestnictwa w karuzeli podatkowej i tym samym o wątpliwym charakterze transakcji z tą firmą.

We wniosku wskazano, że na podstawie kwestionowanych faktur wystawionych na rzecz "A" przez opisane we wniosku podmioty przybliżona kwota pomniejszająca podatek naliczony do odliczenia wynosi 1.030.918,00 zł.

Naczelnik Urzędu Skarbowego decyzją z dnia 10 grudnia 2013 r., po ponownie przeprowadzonym postępowaniu w związku z decyzją Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 31 października 2013 r., uchylającą na podstawie art. 233 § 2 Ordynacji podatkowej decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 5 sierpnia 2013 r., biorąc pod uwagę powyższe ustalenia Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej, cytując przepisy art. 33 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa stwierdził, że w okolicznościach faktycznych niniejszej sprawy wątpliwym jest, aby A. Z. dokonała dobrowolnego uregulowania zobowiązań podatkowych, które zostaną określone w przyszłej decyzji wymiarowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00