Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 10 września 2014 r., sygn. I SA/Gd 598/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Tomaszewska (spr.), Sędzia WSA Ewa Wojtynowska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Beata Jarecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 10 września 2014 r. sprawy ze skargi E.Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia 25 marca 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży na terytorium kraju samochodu osobowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 25 marca 2014 r. Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia 23 grudnia 2013 r. określającą E.Z. zobowiązanie w podatku akcyzowym z tytułu pierwszej sprzedaży na terytorium kraju samochodu osobowego marki AUDI Q7 o nr nadwozia [...] w wysokości 17.868,00 zł.

W uzasadnieniu organ odwoławczy podał, że w dniu 26 października 2010 r. podatnik E.Z. działając w charakterze komisanta sprzedał przed pierwszą rejestracją na terytorium RP, na podstawie faktury VAT-marża nr [...], samochód marki AUDI Q7 o nr nadwozia [...] na rzecz [...] R.P., za kwotę 129.000,00zł. Pojazd został zarejestrowany po raz pierwszy na terytorium kraju w dniu 27 października 2010 r.

W dalszych wywodach Dyrektor Izby Celnej, przywołując m. in. treść art. 3 ust. 1, art. 100 ust. 1 pkt 3 lit. b) i ust. 4, art. 101 ust. 3, art. 104 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 ze zm.) wskazał, że w niniejszej sprawie kwestią rozstrzygającą było ustalenie zasadniczego przeznaczenia spornego pojazdu i przeprowadzenie jego klasyfikacji towarowej w oparciu o Scaloną Nomenklaturę Taryfową.

Zdaniem Dyrektora Izby Celnej zasadniczym przeznaczeniem samochodu AUDI Q7 jest przewóz osób, co potwierdza zgromadzony w sprawie materiał dowodowy. Organ odwoławczy wskazał, że w dniu 30 października 2013 r. zostały przeprowadzone oględziny. W wyniku oględzin stwierdzono pojazd o pięciodrzwiowym nadwoziu, wyposażony w 5 miejsc siedzących (w dwóch rzędach), 2 fotele z przodu oraz kanapę z tyłu pojazd (system ISOFIX do montażu fotelika dziecięcego), wraz z pasami bezpieczeństwa i zagłówkami. Dach pojazdu pokrywała jednolita tapicerka, bez śladów ingerencji. Pojazd posiadał 2 pary uchylnych, przeszklonych drzwi z umieszczonymi w nich schowkami na drobne przedmioty i głośnikami oraz uchylną klapę bagażnika, również przeszkloną. Wnętrze pojazdu wyposażone w sposób kojarzony jednoznacznie z przestrzenią przeznaczoną dla pasażerów, tj. jednolita, skórzana tapicerka, klimatyzacja dwustrefowa, oświetlenie na podsufitce, wykładziny boczne, uchwyty górne dla pasażerów, elektrycznie opuszczane szyby w przednich i tylnych drzwiach. Drzwi drugiego rzędu posiadały mechanizm zabezpieczający przed otwarciem od środka oraz popielniczki w podłokietnikach. Pojazd wyposażony był w automatyczną skrzynię biegów, nawigację, poduszki powietrzne umieszczone w kierownicy i nad schowkiem przedniego pasażera oraz kurtyny boczne w słupkach A,B,C,D oraz oparciach przednich foteli.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00