Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 sierpnia 2014 r., sygn. II SA/Wa 1063/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Pisula-Dąbrowska, Sędziowie WSA Sławomir Antoniuk, Anna Mierzejewska (spr.), Protokolant Referent stażysta Małgorzata Ciach, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 sierpnia 2014 r. sprawy ze skargi Z. Oddział w [...] na decyzję Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia uprawnienia do prowadzenia jednolitych studiów magisterskich na kierunku "prawo" 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości, 3. zasądza od Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rzecz strony skarżącej Z. Oddział w [...] kwotę 440 (słownie: czterysta czterdzieści) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego decyzją z dnia [...] grudnia 2010 r., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1, w związku z art. 127 § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), oraz art. 11 ust. 6 i 7 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Z. z siedzibą w [...], utrzymał w mocy decyzję z dnia [...] września 2010 r. zawieszającą Wydziałowi [...] z siedzibą w [...] ze skutkiem na dzień zakończenia semestru zimowego roku akademickiego 2010/2011 jednak nie później niż z dniem [...] lutego 2011 r., uprawnienie do prowadzenia jednolitych studiów magisterskich na kierunku "[...]".

W uzasadnieniu decyzji organ podał, że Prezydium Państwowej Komisji Akredytacyjnej, działając na podstawie art. 49 ust. 1 pkt 2 oraz art. 52 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym. (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 z późn. zm.), przedstawiło Ministrowi Nauki i Szkolnictwa Wyższego w uchwale nr [...] z dnia [...] marca 2010 r. opinię dotyczącą dokonanej negatywnej oceny kształcenia prowadzonego na Wydziale [...] z siedzibą w [...] m.in. na studiach magisterskich na kierunku "[...]". Wydając negatywną ocenę jakości kształcenia, w uchwale z dnia [...] marca 2010 r., Państwowa Komisja Akredytacyjna wskazała na nieprawidłowości dotyczące: prowadzenia działalności edukacyjnej w istotny sposób naruszającej obowiązujące przepisy prawa, w tym niezgodne z prawem utworzenie zamiejscowych ośrodków dydaktycznych i prowadzenie w nich zajęć dydaktycznych, niewywiązywanie się przez organy kolegialne i jednoosobowe Uczelni z obowiązków wynikających z ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym oraz wydanych na jej podstawie przepisów wykonawczych, nieprawidłowej organizacji roku akademickiego oraz praktyk zawodowych, niewłaściwej konstrukcji sylabusów, niewłaściwego stanu bazy dydaktycznej, a także niespełnienia wymogów minimum kadrowego i uchybień dotyczących procesu dyplomowania. Uczelnia skorzystała z przysługującej jej możliwości złożenia wniosku z dnia [...] kwietnia 2010 r. o ponowne rozpatrzenie sprawy do Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Pismem z dnia [...] kwietnia 2010 r. kopia ww. wniosku została przekazana również Ministrowi Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Rozpatrując ww. wniosek Państwowa Komisja Akredytacyjna nie znalazła argumentów, które uzasadniałyby zmianę oceny negatywnej wyrażonej w uchwale z dnia [...] marca 2010 r., co przedstawiła w uchwale z dnia [...] czerwca 2010 r. nr [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00