Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 sierpnia 2014 r., sygn. II SA/Wa 2329/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Pisula-Dąbrowska (spr.), Sędziowie WSA Sławomir Antoniuk, Anna Mierzejewska, Protokolant Referent stażysta Małgorzata Ciach, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 sierpnia 2014 r. sprawy ze skargi Wojewody [...] na uchwałę Rady Gminy [...] z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie określenia tygodniowego wymiaru zajęć nauczycieli 1. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały; 2. stwierdza, że zaskarżona uchwała nie podlega wykonaniu w całości.
Uzasadnienie
Rada Gminy M. w dniu [...] czerwca 2013 r. podjęła uchwałę nr [...] w sprawie określenia tygodniowego wymiaru zajęć nauczycieli nie wymienionych w art. 42 ust. 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, zatrudnionych w przedszkolu, szkole podstawowej i gimnazjum, dla których organem prowadzącym jest Gmina [...].
Ustalając tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych pedagogów szkolnych, psychologów i logopedów na 36 godzin, określając, że godzina dydaktyczna to 60 minut oraz definiując pojęcie "zajęcia dydaktyczne" wskazano, że uchwała wchodzi w życie z dniem 1 września 2013 r.
W uzasadnieniu uchwały stwierdzono, że zgodnie z art. 42 ust. 7 pkt 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, organ prowadzący szkołę lub placówkę zobowiązany jest do ustalenia tygodniowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, których stanowiska są uwzględnione w art. 42 ust. 3 ustawy - Karta Nauczyciela.
Wyjaśniono również, że zwiększenie wymiaru pensum podyktowane jest koniecznością zapewnienia uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej.