Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 6 sierpnia 2014 r., sygn. II SA/Po 445/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elwira Brychcy (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Edyta Podrazik Sędzia WSA Jakub Zieliński Protokolant St. sekretarz sąd. Monika Pancewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 sierpnia 2014 r. sprawy ze skargi Spółki A z siedzibą w W. na decyzję Wojewody z dnia [...] marca 2014r. Nr [...] w przedmiocie sprzeciwu wobec zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych oddala skargę
Uzasadnienie
W dniu 20 grudnia 2013 r. Spółka A w W. dokonała zgłoszenia posadowienia tymczasowych rusztowań budowlanych na gruncie rodzimym, utwardzonym, obciążonym prefabrykatami betonowymi z siatką zabezpieczającą z nadrukiem" na terenie działki nr ewid. [...], ark. [...] obręb [...] przy ul. P. w P.
Prezydent Miasta decyzją z dnia [...] grudnia 2013 r. z powołaniem na przepis art.30 ust.5 i ust.6 pkt.1 ustawy z 7 lipca 1994 r. prawo budowlane (Dz.U. z 2013 r. poz.1409) wniósł sprzeciw wobec ww. zgłoszenia. U uzasadnieniu organ I instancji podniósł, iż przedmiotowa inwestycja nie została wymieniona w art. 29 i 30 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, zwanej dalej "Prawem budowlanym" (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 j. t.) jako zwolniona z obowiązku uzyskania decyzji pozwolenia na budowę. Planowana przedsięwzięcie zgodnie z art. 30 ust. 6 pkt1 dotyczy budowy lub wykonania robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę.
Odwołanie złożyła Spółka A domagając się uchylenia zaskarżonej decyzji w całości. Odwołująca zarzuca naruszenie prawa materialnego poprzez niezastosowanie przepisu art, 30 ust. 5 Prawa budowlanego i w konsekwencji błędne wydanie decyzji wnoszącej sprzeciw, w sytuacji w której Inwestor uzyskał milczącą zgodę na realizację inwestycji z upływem 30-dniowego terminu liczonego od dnia zgłoszenia. Wskazano również naruszenie przepisów prawa materialnego poprzez błędne zastosowanie przepisu art. 30 ust. 6 pkt 1 Prawa budowlanego i uznanie, iż inwestycja objęta zgłoszeniem z dnia 20 grudnia 2013 r. nie dotyczy robót zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę wymienionych w przepisie art. 29 i 30 Prawa budowlanego. Ponadto ww. decyzji zarzucono naruszenie przepisów postępowania administracyjnego, w szczególności przepisów art. 6, art. 7, art. 8, art. 10, art.. 40 § 2, art. 77 i art. 107 k.p.a. poprzez błędne ustalenie stanu faktycznego i prawnego sprawy, naruszenie zasady pogłębiania zaufania obywateli do Państwa, nienależyte uzasadnienie decyzji, doręczenie decyzji do osoby nie będącej pełnomocnikiem Spółki i w konsekwencji niewłaściwe zastosowanie normy prawa materialnego.