Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 lipca 2014 r., sygn. IV SA/Wa 2615/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Marta Laskowska-Pietrzak, Sędziowie sędzia WSA Anna Falkiewicz-Kluj (spr.), sędzia WSA Anna Szymańska, Protokolant sekr. sąd. Julia Durka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 lipca 2014 r. sprawy ze skargi G. Z. na uchwałę Rady Miasta Z. z dnia [...] czerwca 2003 r. nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę

Uzasadnienie

G. Z. (dalej Skarżący) 14 czerwca 2013 r. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na uchwałę Rady Miasta Z. nr [...] z dnia [...] czerwca 2003 r. w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, dalej uchwała Rady.

Zaskarżonej uchwale Skarżący zarzucił naruszenie procedury planistycznej poprzez nie wydanie odrębnej uchwały w przedmiocie protestów złożonych w toku postępowania z wyjątkiem protestu wniesionego przez T. Uwzględnienie protestu wymagało, zdaniem skarżącego, ponowienia czynności w zakresie wprowadzonych zmian - zgodnie z art. 17 pkt 13 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Ponadto skarżący wskazał, że przyjęcie lub odrzucenie protestów wymagało sporządzenia uzasadnienia - czego Rada Miejska w Z. nie uczyniła. Poza tym Rada Miejska w Z. dwukrotnie podjęła uchwałę w przedmiocie wszczęcia procedury planistycznej. Niedopuszczalnym było podjęcie nowej uchwały w tym przedmiocie gdy obowiązywała poprzednia uchwała z [...] lutego 2001 r. nr [...]. W takiej sytuacji Rada powinna była więc uchylić poprzednią uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia planu. Uchybienia te stanowią o nieważności uchwały Rady. Uchwała wpływa na interes prawny skarżącego, ponieważ uniemożliwia mu racjonalne zagospodarowanie należącej do niego nieruchomości zgodnie z koncepcją przestawioną przez skarżącego wraz z wnioskiem o wszczęcie prac nad zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00