Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 17 lipca 2014 r., sygn. II SA/Sz 289/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Jankowski, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder,, Sędzia WSA Maria Mysiak (spr.), Protokolant starszy sekretarz sądowy Aneta Kukla, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 17 lipca 2014 r. sprawy ze skargi J. M. na decyzję Wojewody z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę.
Uzasadnienie
Wojewoda decyzją z dnia [...] r.,
Nr [...] , wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia
14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (j.t.Dz. U. z 2013 r.
poz. 267) w związku z art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.), po rozpatrzeniu odwołania J. M., utrzymał w mocy decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...] r., znak: [...] , odmawiającą zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę dla inwestycji polegającej na przebudowie z nadbudową i rozbudową budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z zewnętrznymi instalacjami: wodociągową, elektroenergetyczną, chłodniczą, kanalizacji deszczowej, położonej przy ul. [...] dz. nr [...] obręb[...] .
W uzasadnieniu decyzji Wojewoda podał, że dla działki inwestycyjnej nr [...] położonej przy ul. [...] obowiązują zapisy Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "[...] ", zatwierdzonego Uchwałą Nr XXVII/790/13 z dnia 25 lutego 2013 r. (Dz. Urz. Woj. Zach. poz. 1202 z dnia 14 marca 2013 r.). Zgodnie z obowiązującym miejscowym planem teren elementarny [...] objęty jest strefą konserwatorskiej ochrony historycznej struktury przestrzennej. W strefie tej występują układy przestrzenne wyróżniające się walorami historycznej kompozycji, które miejscowym planem zostały wskazane do zachowania. Ponadto zarówno ogólne ustalenia planu jak i zapis szczegółowy dla terenu elementarnego [...] wskazują, że na terenie działki nr [...] obręb [...] jest możliwa rozbudowa budynku jednorodzinnego, ale tylko od strony ogrodu i to w taki sposób, ażeby ściana boczna budynku została zachowana. Ścianą boczną budynku przy ul. [...] jest ściana szczytowa, do której przylega garaż.