Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 czerwca 2014 r., sygn. III SA/Wa 3203/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, Sędziowie sędzia WSA Maciej Kurasz, sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (sprawozdawca), Protokolant starszy referent Iwona Choińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 czerwca 2014 r. sprawy ze skargi P. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] września 2013 r. nr [...] w przedmiocie przepisów ordynacji podatkowej 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz P. S.A. z siedzibą w W. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

I. Stan sprawy przedstawia się następująco:

1.P. S.A. z siedzibą w W. (dalej zwane: "Spółką") zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 8. poz. 60 ze zm., dalej zwana: "O.p.") w zakresie prawa do skorzystania z preferencyjnej stawki odsetek od zaległości podatkowych. W stanie faktycznym wskazało, że w 2012r. zrezygnowało z możliwości wpłacania zaliczek na poczet podatku dochodowego od osób prawnych (dalej zwany: "p.d.p.") według uproszczonej metody i ustalała je w rzeczywistych wartościach, w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące, na podstawie art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2011r. Nr 74 poz. 397 dalej zwana: "u.p.d.p.").

Spółka opisując stan faktyczny wskazała, że w 2012r. wystąpiła do Ministra Finansów o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie sposobu i momentu ujęcia faktur (not) korygujących zmieniających wysokość kosztów uzyskania przychodów wskazując, że: w celu uzyskania korzystniejszych zasad współpracy Spółka renegocjowała warunki długoterminowej umowy handlowej z jednym z kontrahentów zagranicznych. W ich wyniku w listopadzie 2012r. (po dniu sporządzenia sprawozdania finansowego i złożenia zeznania podatkowego za 2011r.) Spółka i kontrahent podpisali aneks do ww. umowy, obniżając ceny towarów zakupionych przez Spółkę w 2012r. i zafakturowanych przez kontrahenta przed podpisaniem aneksu. Spółka ma otrzymać świadczenia pieniężne z tego tytułu od kontrahenta w kwocie równej uzgodnionej obniżce ceny. Obniżenie ceny udokumentowano notami korygującymi. Pierwotnie Spółka obniżenie ceny nabycia towarów - stosując zasady ogólne rozpoznania kosztów bezpośrednich (w roku osiągnięcia odpowiadających im przychodów - art. 15 ust. 4b i ust. 4c u.p.d.p.), rozpoznała jako zmniejszenie kosztów w okresach rozliczeniowych na bieżąco, począwszy od miesiąca zawarcia aneksu. Wpłynęło to na konieczność wpłaty pierwszej zaliczki do 20.12.2012 r. Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z 7 lutego 2013r. uznał że ww. stanowisko Spółki jest nieprawidłowe i wskazał, że korekty należy dokonać wstecznie w poszczególnych miesiącach kalendarzowych. Spółka zastosowała się do tej interpretacji, ze względu na powstanie obowiązku zapłaty zaliczek (za styczeń-październik 2012r.) i zmianę ich wysokości (za listopad-grudzień 2012r.), ale konieczne było uiszczenie odsetek od ww. zaległości podatkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00