Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 9 czerwca 2014 r., sygn. II SA/Gl 1800/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski, Sędziowie Sędzia NSA Łucja Franiczek (spr.), Sędzia NSA Ewa Krawczyk, Protokolant Izabela Maj- Dziubańska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 maja 2014 r. sprawy ze skargi I. D., T. D., B.D. i P.D. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego zamiennego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Prezydent Miasta R. udzielił T. i I. D. oraz P. i B. D. pozwolenia na budowę budynku usługowego (niepublicznego zakładu dentystyczno-protetycznego) na parceli nr [...] przy ul. M. [...] w R. - w zabudowie plombowej. Powyższa decyzja została utrzymana w mocy przez Wojewodę Ś. decyzją z dnia [...] r. w wyniku rozpatrzenia odwołania M. i F. G. jako współwłaścicieli nieruchomości sąsiedniej, zabudowanej budynkiem mieszkalno-usługowym.

Pismem z dnia 3 lipca 2007 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego powiadomił o wszczęciu postępowania w sprawie zgodności budowy powyższego budynku z przepisami prawa budowlanego.

Następnie w dniu 4 września 2007 r. przeprowadzono oględziny, w trakcie których ustalono, że z pomiarów dokonanych w budynku w celu ustalenia charakterystycznych parametrów obiektu wynika, że w trakcie budowy dokonano zmiany wysokości budynku liczonej zgodnie z § 6 obowiązujących przepisów, zawartych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002. r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wysokość od poziomu nawierzchni chodnika przed wejściem do budynku od strony ul. P. do najwyżej położnej górnej powierzchni przykrycia nad klatką schodową wewnętrzną, wynosi 17,73 m. Ta wysokość jest zatem większa od projektowanej o 2,20 m. W części ściany przylegającej do klatki schodowej od strony budynku nr [...] przy ul. M. wysokość ta jest wyższa od wymienionej wyżej wysokości górnej powierzchni przekrycia o wysokość murku ogniowego (0,30 m). W pozostałej części wysokość ściany szczytowej wynosi 15,45 m, wartość ta jest o 0,95 m większa od wysokości projektowanej. Inwestorzy dokonali też odstępstw od projektowanej wersji elewacji frontowej, zatwierdzonej przez Miejskiego Konserwatora Zabytków: zmiany w attyce ściany, wykonanie gzymsu na wysokości stropu ostatniej kondygnacji, zmiany kształtu otworów okiennych i nadproży ostatniej kondygnacji, zmiany faktur na całej wykonanej dotąd elewacji (nie dotyczy parteru).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00