Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 5 czerwca 2014 r., sygn. IV SA/Gl 439/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Kurcyusz - Furmanik Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska (spr.) Sędzia WSA Edyta Żarkiewicz Protokolant Monika Rał po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 czerwca 2014 r. sprawy ze skargi E. K. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Sanitarny w K. decyzją z dnia [...]r., Nr [...], nie stwierdził u E.K. choroby zawodowej: choroby zakaźne lub pasożytnicze albo ich następstwa - inne choroby zakaźne lub pasożytnicze, wymienionej w poz. 26/7 wykazu chorób zawodowych, określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. nr 132, poz. 1115). Jako podstawę decyzji wskazano orzeczenie lekarskie Szpitala Specjalistycznego nr [...] Oddział Obserwacyjno - Zakaźny i Hepatologii Zakaźnej w B. z dnia [...]r., nr [...] o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej oraz kartę oceny narażenia zawodowego z dnia 16 marca 2007 r.

[...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w K., po rozpoznaniu odwołania, decyzją z dnia [...]r., Nr [...], na podstawie art. 138 § 2 K.p.a. uchylił zaskarżone rozstrzygnięcie oraz przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji. Inspektor wskazał na konieczność wystąpienia do lekarza zgłaszającego podejrzenie choroby zawodowej oraz do lekarza orzecznika o przedstawienie ocen narażenia zawodowego. W tym zakresie należy wyjaśnić, czy do zakażenia E.K. bakterią Legionella pneumophila doszło podczas jej pracy w A SA w klimatyzowanych pomieszczeniach, w związku z tym, że wykonane badania serologiczne sugerują przebycie infekcji tą bakterią. Jednocześnie stwierdzono, że należy wystąpić o wydanie orzeczenia do Poradni Chorób Zakaźnych, Poradni Hepatologicznej Szpitala Specjalistycznego nr [...] w B., które zawierałoby wyjaśnienie kryteriów, jakimi kierowano się nie ustalając związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy chorobą (przebycie infrakcji bakterii Legionella pneumophila) a warunkami pracy oraz czy możliwy jest bezobjawowy przebieg choroby.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00