Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 21 maja 2014 r., sygn. I SA/Wr 99/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Lidia Błystak, Sędziowie Sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska, Sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdanie), , Protokolant: starszy referent sądowy Katarzyna Trzęsicka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 21 maja 2014 r. sprawy ze skargi D. P. na indywidualną interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia [...] września 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych: I. uchyla zaskarżoną interpretację, II. stwierdza, że wymieniony w pkt I akt nie podlega wykonaniu.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi jest indywidualna interpretacja udzielona skarżącej D. P. przez Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów, a dotycząca opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodu z tytułu zbycia nieruchomości.
Występując o wydanie ww. interpretacji strona opisała zdarzenie przyszłe, wskazując, że w czerwcu 2011 r. przed upływem 5 lat od dnia nabycia dokonała sprzedaży mieszkania, które najprawdopodobniej nabyła w 2011 r. W maju 2011 r. podpisała umowę na zakup nowego mieszkania wraz z garażem, dokonując pierwszej wpłaty w wysokości 5% wartości całej nieruchomości. Po dokonaniu wpłaty ok. 113 000 zł, z przyczyn finansowych do umowy zakupu ww. lokalu przystąpiła matka strony. Zgodnie z aneksem do umowy zakupu przystępująca nabyła 25% udziału w mieszkaniu oraz garaż, rozliczenie dotychczasowych kosztów nastąpiło wyłącznie między nabywającymi, bez udziału dewelopera. Ten jednak nie wystawił trzech faktur, przyjmując, że dokonane przez stronę wpłaty (także te za garaż) dotyczą mieszkania, choć zdaniem skarżącej winien oddzielić procentowo wpłaty na garaż, korygując faktury. Wydatki na zakup nowego mieszkania strona ponosiła od momentu sprzedaży poprzedniej nieruchomości (21 czerwca 2011 r.) do dnia ostatniej raty za mieszkanie (20 września 2012 r.). Jednak właściwy urząd skarbowy zakwestionował możliwość ich odliczenia jako poniesionych przed podpisaniem aktu notarialnego, co miało miejsce w kwietniu 2013 r.. Zaznaczyła przy tym, że jedna wpłata na poczet zakupu mieszkania nastąpiła na miesiąc przed jego sprzedażą, jednakże strona mając pewność, że lokal sprzeda mogła się zapożyczyć na ten cel, dokonując spłaty pożyczki z kwot uzyskanego ze sprzedaży przychodu. Mieszkanie skarżąca przejęła ok. 13 stycznia 2013 r., przed tym dniem zakupiła cześć materiałów, które służyły wykończeniu mieszkania. W związku z powyższym strona sformułowała następujące pytania: