Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 maja 2014 r., sygn. II SA/Wa 67/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Olga Matusiak - Żurawska Sędzia WSA - Andrzej Kołodziej Sędzia WSA - Stanisław Marek Pietras (spraw.) Protokolant - specjalista Marek Kozłowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 maja 2014 r. sprawy ze skargi B. T. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na posiadanie broni palnej myśliwskiej do celów kolekcjonerskich - oddala skargę -

Uzasadnienie

[...] Komendant Wojewódzki Policji w W. decyzją z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...], działając na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 15 ust. 1 pkt 6 lit. a), art. 20 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (tekst jedn.: z 2012 r., poz. 576), cofnął B. T. pozwolenie na posiadanie broni palnej do celów łowieckich. W uzasadnieniu podał, że skarżący zalicza się do osób ujętych w dyspozycji art. 15 ust. 1 pkt 6 ustawy, bowiem został skazany prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwo umyślne.

Z kolei postanowieniem z dnia [...] września 2013 r. nr [...], mając za podstawę art. 123 § 1 k.p.a., organ sprostował z urzędu oczywistą omyłkę pisarską w powyższej decyzji w ten sposób, że w drugim akapicie w wersie czwartym zamiast słów "do celów łowieckich" wpisał słowa "myśliwskiej do celów kolekcjonerskich" i w uzasadnieniu podał, że w dniu wszczęcia postępowania w niniejszej sprawie skarżący legitymował się pozwoleniem na posiadanie broni palnej myśliwskiej do celów kolekcjonerskich.

W odwołaniu z dnia [...] września 2013 r. do Komendanta Głównego Policji skarżący wniósł o uchylenie zaskarżonej decyzji i umorzenie postępowania, ewentualnie o jej uchylenie i przekazanie sprawy organowi I instancji do ponownego rozpoznania zarzucając obrazę przepisu art. 11 ust. 9 ustawy o broni i amunicji poprzez błędne przyjęcie, że posiadana przez niego, pozbawiona cech użyteczności broń, wymaga pozwolenia organów Policji, co w konsekwencji doprowadziło do cofnięcia na nią pozwolenia po ustaleniu, iż popełnił przestępstwo umyślne. Tymczasem broń taką można posiadać bez pozwolenia, tylko na podstawie karty rejestracyjnej broni pozbawionej cech użytkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00